EU nás nezachrání. Vše zůstalo na národních vládách. Babišovi jde o všechno, varuje Dočekal ze Svobodných

01.05.2020 4:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Ukazuje se, že kvalitní a funkční pandemický plán nemá pravděpodobně žádná země. Bohužel. Politici namátkově volí různá řešení, ale obávám se, že v jejich rozhodování nehrají roli odborné argumenty, nýbrž snaha o jejich vlastní politické přežití. V dnešní mediální době se každá „zachráněná mrtvola“ počítá. Daleko horší je ale skutečnost, že zmíněný plán nemá ani WHO, která má zvládání podobných situací přímo v popisu práce. Nabízí se tudíž otázka, zda se vyplatí těch 11 tisíc lidí vůbec živit, když ve chvíli, kdy se má projevit jejich připravenost, vidíme jen totální selhání a vše zůstává na národních vládách,“ konstatuje Jan Dočekal, místopředseda Svobodných, zastupitel Prahy 6. Vyjadřuje se i k roli EU či ke kauze sochy Koněva.

EU nás nezachrání. Vše zůstalo na národních vládách. Babišovi jde o všechno, varuje Dočekal ze Svobodných
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odebraný vzorek na test Covid-19, ilustrační foto

„Všechno zavřeme, nikam nechoďte. Ale přežijeme ekonomicky?“ ptáte se ve svém posledním blogu. Znamená to, že opatření zavedená v polovině března vám přišla příliš přísná?

Spíše než přísná mi přišla ta opatření chaotická, nekoncepční a příliš plošná. Nelze takto ochromit ekonomiku s výjimkou prodejen potravin, lékáren, čerpacích stanic a pár dalších. Nechápu, proč musely zavírat například garážové autoservisy, opravy oděvů, proč nemohl být nějakým způsobem pouze omezen třeba maximální počet lidí v provozovně v závislosti na její velikosti. Proč lidé nemohli provozovat sporty typu tenis, u kterých by se určitě nemohli nakazit. Pominu zmatky typu roušky v autě musíte mít, za pár dní už opět nemusíte apod.

Předpokládal jsem, že zodpovědná vláda má právě pro obdobné případy zpracované podrobné a přesné pandemické plány, a ne že tahá zmateně opatření jako králíky z klobouku. Za naprosto šokující však považuji snahu vlády zneužít zákona na ochranu zdraví místo krizového zákona ve snaze vyhnout se odškodnění stovek subjektů v souvislosti s vyhlášenými opatřeními.

Přístup v jednotlivých zemích se liší, i když i ti, kteří ho měli zpočátku volnější, ho nakonec až na výjimky (v podstatě jedinou) zpřísnili podobně jako my. Jenom s tím rozdílem, že se jim tam nákaza rozjela mnohem více. Co o tom soudíte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Tomáš Goláň byl položen dotaz

Volby

Voliči si zvolili, koho zvolili. Jak si vysvětlujete, že nezvolili vás? To, že ANO dost rozhazuje je i pravda, ale co je špatného na tom, že to jak vy tvrdíte sype mezi občany? Asi by to chtělo sypat z rozumem, ale sypat třeba je nebo podle vás ne?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…