Aktualizovaná Státní energetická koncepce už z roku 2015, kterou jste pomáhal připravit, se neplní. Budoucnost české energetiky je v mlhách. Politici jako by chtěli klíčová rozhodnutí vždy přesunout na vítěze dalších voleb. Co si o takové situaci myslíte?
Bohužel už delší dobu u nás nejsou politické subjekty, které by měly snahu hledat řešení problémů, které před naší společností leží. Místo toho se zaměřují čistě na ideologický a politický boj. Ať už jsou volby jakkoliv daleko, sledujeme neustálý předvolební boj. Neexistuje tak žádná ochota připravovat a realizovat strategická dlouhodobá rozhodnutí a investice. Podle mě by každá strana měla mít u klíčových oblastí, ke kterým energetika určitě patří, s odborníky prodiskutovanou a vytvořenou strategii pro případ, že se bude podílet na budoucí vládě. To by ovšem znamenalo, že by musela svou energetickou koncepci definovat a mohla by pak ztratit část voličů. Tak žádnou nemá a nechystá. To je velmi nevhodné prostředí pro realizaci libovolné dlouhodobé strategie. Řeší se tak pouze hořící problémy, a to nepříliš efektivně a s minimální spoluprací a shodou. Pro naši energetiku, životní a sociální úroveň, ale i životní prostředí bude mít takový přístup velice negativní dopady.
Jak vnímáte to neustálé licitování ohledně dostavby Dukovan?
V Česku jsme měli pro vybudování nových bloků ideální podmínky. Máme stavební místa, kde už jaderné bloky jsou a víme, že dané lokality jsou pro takové účely vhodné. Řada potřebných posouzení nejen environmentálních dopadů byla už udělána. V okolí elektráren je vysoká podpora pro výstavbu dalších bloků. Výrazné je to zvláště v Dukovanech, kde je třeba již uvažovat o náhradě stávajících bloků. Poměrně silnou podporu má jaderná energetika i u široké veřejnosti. Česko má i průmyslovou tradici v tomto oboru. Realistická energetická koncepce, která byla přijata a prošla aktualizací v roce 2015, s novými jadernými zdroji počítá.
To, že se ani za těchto podmínek nepodařilo alespoň zahájit budování, byť jediného jaderného reaktoru, je ukázka tragické neschopnosti našich politiků spolupracovat nejen v oblasti energetiky. Je jasné, že názory na to, jak vybrat dodavatele a jaký finanční model zvolit, se mohou lišit. Žádný z nich není ideální, každý má svá negativa a pozitiva. Je třeba se na nějakém dohodnout a kompromis společně realizovat. Současní politici však toto téma využívají bohužel pouze k politikaření a k boji proti svým politickým soupeřům. Obrovské štěstí bylo, že se alespoň dvojici bloků v Temelíně jejich předchůdcům podařilo dokončit. I když to bylo jen o chlup. Bez nich by naše energetická budoucnost dnes vypadala hodně špatně.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Doporučujeme , energetika , jádro , koncepce , Wagner
autor: Jan Rychetský
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
„Realističtí politici vycházejí z koncepce rozpadu globálního světa na makrozóny, formované okolo vl…
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu
- 18:52 „Osa zla“? Komu vadil šáh a nyní vadí i ajatolláhové
- 13:17 „A pak přišel Fiala zadním vchodem.“ Byla na setkání s premiérem a Pazderkovou
- 9:40 „Drogista Zelenskyj, podvodnice, finanční toky.“ Člen ODS až na hranu
- 21:30 „Co je dnes sleva, byla ještě v roce 2019 normální cena.“