Generál Prokeš o EU: Nechci univerzálního Evropana. Aby pracoval, ale zároveň nepřemýšlel. Nejsme rovnoprávní

23.04.2019 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Zeman a Babiš se snaží vést politiku všech azimutů, ale jsou za to dost kritizováni. Musí se však využívat každá možnost. To říká generál v záloze Josef Prokeš, jenž byl kdysi zástupcem velitele na územní obraně. Nyní jde do voleb do Evropského parlamentu jako trojka na kandidátce hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita. Podle něj by Evropská unie měla být společenstvím národních, suverénních a rovnoprávných států.

Generál Prokeš o EU: Nechci univerzálního Evropana. Aby pracoval, ale zároveň nepřemýšlel. Nejsme rovnoprávní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Josef Prokeš

V armádě jste prožil skoro celý život. Byl jste tedy u toho, kdy byla zrušena základní vojenská služba a začali jsme mít profesionální armádu. Byl to správný krok?

Uniformu jsem oblékl v patnácti letech jako student Vojenské školy Jana Žižky z Trocnova v Moravské Třebové, v pětapadesáti ji svlékl jako brigádní generál, ale pak jsem pracoval pro obranu jako občanský zaměstnanec. Ostatně dodnes beru výsluhu. Takže jsem v ní prožil opravdu celý život. Byl jsem tedy u všech proměn tuzemské armády. V roce 1989 byla Československá lidová armáda reorganizována, následně se transformovala v Armádu České republiky a nakonec došlo k reformě, jejímž cílem byla úplná profesionalizace.

Byl to především politický krok, protože situace si to žádala. Ostatně všechna tři stadia, o kterých jsem hovořil, byla spojena s určitou vojensko-politickou situací, která byla jasně definována. Konec Varšavské smlouvy, rozpad Československa, členství v NATO a představa o světě v míru. Reformy byly tedy vždy zarámovány změnou politické situace.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Josef Nerušil byl položen dotaz

Nespletl jste si dobu?

Kontrola médií a tvrdá cenzura tu už byla. Fakt ji chcete zavést znovu? Obávám se, že jste jen jediný, co nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků opravdu je, že chcete kontrolovat a ovlivňovat obsah veřejnoprávních médií, a že z nich tak opravdu chcete udělat státní propagandu. Já chápu, že se vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …