Jako když Hitler prohrál u Moskvy. Všichni už vědí, že se elitáři dají porazit. Teď však začnou kydat největší špínu, varuje Petr Hampl

12.11.2016 9:22 | Zprávy

ROZHOVOR Sociolog Petr Hampl již dopředu označil letošní prezidentské volby v USA za nejdůležitější v historii a vítězství Donalda Trumpa nyní přirovnává k bitvě před Moskvou za druhé světové války. Je prý pro celý svět velmi důležité, že Donald Trump ukázal, že je možné zlomit moc nadnárodních organizací a superelit, které si začínaly myslet, že jsou neporazitelné.

Jako když Hitler prohrál u Moskvy. Všichni už vědí, že  se elitáři dají porazit. Teď však začnou kydat největší špínu, varuje Petr Hampl
Foto: Archiv PH
Popisek: Petr Hampl

Ještě před volbami jste napsal, že se jedná o „nejdůležitější volby v dějinách“. V čem podle vás spočívala jejich důležitost? A co tedy dějinám světa může přinést vítězství Donalda Trumpa?

Obama byl fakticky ovládán svými saúdskými a katarskými sponzory. To není jen spekulace, to potvrdily i e-maily zveřejněné v rámci WikiLeaks. Clintonová by představovala pokračování tohoto trendu, kdy islámské fundamentalistické režimy mohly používat americkou armádu a americké tajné služby k prosazení svých cílů. V první řadě k podpoře masové islámské imigrace do Evropy.

To se teď změní. Trump není závislý na žádném islámském režimu a otevřeně označuje islám za obrovské nebezpečí. Nebude podporovat islamizaci USA ani islamizaci Evropy.

Podstatné je i to, že Donald Trump ukázal, že je možné zlomit moc nadnárodních organizací, velkých bank, korporací a neziskovek. Že i superelity jsou porazitelné.

Někteří prezentují Donalda Trumpa jako „poslední vzpouru bílého muže“, či poslední tón „klasické“ politiky dvacátého století. Zaznamenal jsem, že i vy jej vnímáte podobně. V čem je tedy Trump „poslední nadějí“ západní civilizace?

Přirovnal bych Trumpovo volební vítězství k bitvě u Moskvy za druhé světové války. Koalice islamistů a západních elitářů má pořád navrch, ale poprvé se stalo, že prohrála velkou bitvu.

To ještě vůbec nemusí znamenat, že se svobodný svět ubrání a rozhodně to neznamená, že vítězství je blízko. Ale změnilo se to, že nyní je možné vést rovnocenný boj. Vlastenci ve většině západních zemí získají sebevědomí a mohou se lépe vzájemně podporovat. „Kavárny“ v různých zemích znejistí. Masa kariéristů nebude vědět, na kterou stranu se má připojit.

Je ale dobré vidět, že nadějí civilizace není Donald Trump. Nadějí civilizace jsou miliony obyčejných lidí, kteří podporovali Trumpa a kteří budou v různých západních zemích svádět boj s elitami a silami islamizace.

Donald Trump se prezentoval jako prezident „těch, na které se zapomnělo“. Obyčejných lidí z venkova nebo menších měst, slovy Jiřího Pehe „těch bílých a nevzdělaných“. Teď vyhrál prezidentské volby a je načase položit si otázku – jak těmto lidem může skutečně pomoct? Má vůbec šanci dostát nadějím, které do něj tito lidé vkládali?

Donald Trump nesliboval zázraky. Donald Trump dělníkům a sedlákům sliboval, že bude používat selský rozum a že si bude ve Washingtonu počínat tak, jak by si počínali oni. Tomu dostát může.

A za tím je přesvědčení, že politici nemají opravovat život občanů. Že stačí, aby politici přestali škodit, a občané si svoje země dokážou opravit sami.

V moderní historii se občas stávalo, že politici, kteří uspěli v USA, následně „strhli“ řadu světových politiků, kteří se jimi inspirovali. V osmdesátých letech Ronald Reagan, o dekádu později Bill Clinton… Zažijeme podle vás něco podobného nyní s Donaldem Trumpem?

Je to velice pravděpodobné. Nezapomínejme, že ve většině evropských zemí existuje nějaká politická síla, která má k trumpovskému stylu a programu velmi blízko. Pro ty všechny to bude obrovské povzbuzení. V Rakousku to zvyšuje šance Hofera, v Německu AfD, ve Francii Marine Le Penové, v Nizozemí Wildersovy Strany svobody, atd.

Zajímavá bude reakce ODS. Moc by mě nepřekvapilo, kdyby pan Fiala a paní Němcová během pár týdnů zjistili, že Putin je vlastně dobrý parťák a že jsou hrdí na Miloše Zemana.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Zkušenosti

Podle všeho se nad vámi stahují mračna a eurokomisařkou zřejmě nebudete. Co říkáte na to, že jste u vládní koalice ztratila podporu? A nemyslíte, že vzhledem k vaší kauze a 0 zkušenostem s politikou byste se nominace měla vzdát sama? Neuvažovala jste o tom? Netvrdím, že nemáte být v politice, ale ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

18:08 Německo špatně, Česko ještě hůř. Bez průmyslu. Vladimír Budinský vidí budoucnost černě

Nejen ve Francii, v Německu a v Itálii řekli voliči jasně, že chtějí změnu. „Také u nás oslabily vlá…