Jozef Banáš: Zeman má páteř, i když chodí s hůlkou. Kdo si nevšiml, že žezlo už přebírá Čína, Rusko a Indie, žije v omylu. V roce 2038...

13.02.2018 14:34 | Zprávy

ROZHOVOR Český prezident Miloš Zeman říká nahlas totéž, co si západní politici myslí, jen se to bojí říkat. Je o tom přesvědčen nejčtenější slovenský spisovatel Jozef Banáš, jenž při srovnání hlav obou našich států říká, že Andrej Kiska má formu bez obsahu, Miloš Zeman naopak obsah bez formy. Podle názoru bývalého diplomata a politika začínají být lidé unaveni ze západních hodnot, neustálého soutěžení, médii a reklamou bičované ambice být úspěšný, bohatý a slavný, ale chtějí být šťastní. A protože to jim západní materialistické hodnoty nedávají, tak se obracejí na východ.

Jozef Banáš: Zeman má páteř, i když chodí s hůlkou. Kdo si nevšiml, že žezlo už přebírá Čína, Rusko a Indie, žije v omylu. V roce 2038...
Foto: Jozef Hubel
Popisek: Jozef Banáš

Jaké je podle vás mezinárodní postavení znovuzvoleného českého prezidenta Miloše Zemana?

Lidé ve světě ho berou, politici a novináři hlavního pr(ou)du ne. Jenže hlavnopr(ou)doví politici a novináři jsou pouze nesvobodní a oportunističtí vykonavatelé objednávky svých zaměstnavatelů. Bojí se říci svůj názor, protože mají o co přijít. Vzpomínám si na svůj rozhovor s někdejším vysokým německým ústavním činitelem, kterému jsem pokládal nepříjemné otázky. Chvíli mě poslouchal a pak řekl: „Pane kolego, divím se vám, že mi kladete takové otázky teď, když jsem v aktivní politice. Přece i vy jste v ní byl. Copak jste tehdy hovořil svobodně? Přijďte za mnou, až budu mimo politiku, a pak vám povím, co si skutečně myslím.“ Problém je však v tom, že obliba u mas je sice velice příjemná, ale když nemáte moc, není vám nic platná. Pro prosazení svých záměrů v politice potřebujete peníze a média, a to masy nemají. Ale je dobře, že Zeman nazývá věci pravými jmény, protože vnímaví a myslící lidé alespoň vědí, že v tom nejsou sami.

Ale není na škodu, že český prezident mluví tak otevřeně o věcech, na které mají evropští politici většinou opačný názor, ať už jde o sankce proti Rusku, Krym, nebo kvóty na přidělování migrantů do jednotlivých zemí?

Tak Miloš Zeman říká nahlas totéž, co si západní politici myslí, jen se to bojí říkat. To platí například pro nelogické protiruské sankce, které Evropské unii vnutily Spojené státy, aby vzápětí obsadily pozice na ruském trhu, z nichž Evropany sankcemi vyhnaly. To se týká také vytváření jednotné evropské armády, jejíž jediný význam je pouze v kšeftech pro výrobce zbraní, oportunistického přístupu Bruselu k migrantům a podobně. Bojí se, že přijdou o peníze, které dostávají za hlásání toho, s čím ve svém nitru nesouhlasí. Z morálního hlediska je jednodušší hlásat pravdu za pět set eur než lhát za pětadvacet tisíc. Takže co si myslí o Zemanovi hlavnopr(ou)doví politici a novináři, mu může být jedno a zdá se, že také je.

Nemělo by ho přece jen mrzet, že o něm média píší jako o populistovi, hulvátovi, radikálovi, proruském prezidentovi a nepříteli migrantů?

Nemají ho rádi, neboť na rozdíl od nich má páteř, i když chodí s hůlkou. Může si dovolit páteř mít, protože vzhledem ke svému věku očividně nemá žádné kariérní ambice, což ho osvobozuje. Připomíná mi Winstona Churchilla. Oba spojuje alkohol a kouření, oba přicházejí se skvělými bonmoty, jsou vzdělaní, mají rozhled i velké životní zkušenosti, jsou trefní, sarkastičtí, ale hlavně nezávislí, sebevědomí a suverénní. Bohužel, oba jsou také výrazně sebestřední. Přirozeně, že mi na obou vadí jejich kladný vztah k alkoholu, kouření a vůbec jejich nezdravý životní styl. Vadí mi kuřáci i ti, co holdují alkoholu, ale beru to jako součást jejich života. Ostatně, pokud vím, i Václav Havel měl k alkoholu a cigaretám kladný vztah a je pro kavárnu vzorem, takže nerozumím tomu, proč odsuzují Zemana. Také jsem byl kuřák, také jsem neodmítal alkohol, ale zmoudřel jsem a už nekouřím ani nepiji alkohol. Na druhou stranu mám úctu k moudrým lidem, a to Zeman i Churchill nepochybně jsou. Jak se k nim postavit? Asi je třeba si říct, že od alkoholu i cigaret si člověk může odvyknout, od blbosti ne. Kdyby Zeman hlásal názory pražské kavárny, tak by ho volili, i kdyby ležel naložený v lihu v truhle.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

4:46 Kavčí hory jako pilíř demokracie? Promlouvá expert a pamětník televizní války

V 21. století je třeba nově definovat úlohu médií veřejné služby. A podle mediálního experta Jozefa …