Jurečka, vláda, Pavel. Poslankyně vynesla, jak to teď funguje

28.02.2023 11:36 | Rozhovor

Vláda chce podle poslankyně SPD Lucie Šafránkové nejen okrást důchodce o 1000 korun každý měsíc a ještě to zkouší protlačit protiústavně, ale ani prý není schopna napsat své zákony pořádně. To se stalo standardem Fialova kabinetu. Často se prý v debatách ukazuje, že ministři netuší, která bije.

Jurečka, vláda, Pavel. Poslankyně vynesla, jak to teď funguje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Schvalování pořadu schůze sněmovny. Došlo i na výklad jednacího řádu

Anketa

Je dobře, že ANO a SPD chtějí ve Sněmovně obstruovat kvůli snížení valorizace důchodů?

96%
2%
hlasovalo: 31656 lidí

Překvapilo vás, že ministr Jurečka a Fialova vláda přišli s návrhem na změnu valorizačního vzorce důchodů v takové podobě, v jaké byl předložen?

Zaráží mě míra jejich drzosti, kdy chtějí naše důchodce okrást v průměru o cca 1000 Kč měsíčně a ještě se tuto hanebnost snaží protlačit protiústavním postupem - retroaktivně, tedy se zpětnou účinností, protože důchodcům už nárok na valorizaci dle platných zákonných pravidel vznikl, nejpozději 10. února v den ohlášení údajů o aktuální inflaci Českým statistickým úřadem - a pomocí tzv. stavu legislativní nouze, který je vyhrazen pro opravdu jen výjimečné události, typu například nedávné epidemie koronaviru nebo bezpečnostního ohrožení republiky či velké přírodní katastrofy.

Tento asociální vládní návrh bude celý náš poslanecký klub SPD ve Sněmovně všemi dostupnými prostředky blokovat.

Lucie Šafránková

Argumentujete, že to snížení valorizace je samo o sobě protiústavní. Z čeho při tomto tvrzení vycházíte?

Z názorů několika ústavních právníků, našich právních expertů a z analýzy situace – jak jsem uvedla, důchodcům už nárok na valorizaci dle v současnosti platných pravidel vznikl, nejpozději 10. února v den ohlášení údajů o aktuální inflaci Českým statistickým úřadem, fakticky však už 31. ledna, tedy uplynutím rozhodného období pro výpočet růstu inflace ve vztahu k valorizaci. Vláda chce tudíž zákonné podmínky měnit zpětně, se zpětnou účinností, což je zcela v rozporu se zásadou tzv. legitimního očekávání příjemců důchodů.

Další protiústavnost pak spatřuji v tom, že vláda chce pro přijetí zákona v Poslanecké sněmovně využít tzv. stavu legislativní nouze – tedy projednat vše v brutálně zkrácených lhůtách, pouze ve dvou bezprostředně na sebe navazujících čtení, bez možnosti projednat změnu ve více sněmovních výborech, kterých se problematika dotýká atd.

Vláda argumentuje tím, že hrozí významné hospodářské škody. Samo o sobě je zarážející, že politici pětikoaliční vlády premiéra Fialy považují zvýšení důchodů našim seniorům, invalidům, ovdovělým občanům a sirotkům za škodu, což je až urážlivé. Navíc se jedná o rozdíl 19 miliard korun – což je v kontextu celého rozpočtu poměrně zanedbatelná částka, když jen letošní rozpočtový deficit bude okolo 300 miliard.

Ať vláda šetří jinde, na zbytných výdajích, na platbách do zahraničí, na dotacích soukromým subjektům a neziskovým organizacím s čistě politickou agendou, ať šetří na provozních výdajích vlády apod. – a nikoli na bezbranných lidech, kteří celý život poctivě pracovali pro český stát, anebo jsou vážně nemocní.

Na druhou stranu – není to tak, že skutečně mohou nastat okolnosti, že ten valorizační vzorec, který funguje jako automat a nezohledňuje konkrétní situaci, se za určitých podmínek může stát neudržitelným?

Ne. Pokud jej chce vládní většina změnit, měla tak učinit návrhem zákona standardní cestou, o několik měsíců dříve, anebo nyní posunout účinnost až na příští rok. S obojím bychom nesouhlasili, proti obojímu bychom tvrdě protestovali a bojovali, ale šlo by o politický souboj, ne o podvod vlády na důchodcích.

A dále, proč se bavíme jen o výstupech, o výši valorizace? Tato mince má přece dvě strany, přičemž tou důležitější je růst inflace. Ať vláda bojuje proti razantnímu zdražování, nástroje na to má. A ať nesvádí růst inflace na válku na Ukrajině, není to pravda. Dle oficiálních údajů za leden letošního roku byl měsíční růst inflace v České republice suverénně nejvyšší ze všech evropských států, všechny ostatní jej měly pod úrovní 2 %, mnohde cenová hladina dokonce klesla.

Vláda čelí kritice, že změnu tlačí narychlo, musí celý legislativní proces stihnout během měsíce. Někteří ji vytýkají, že zaspala, jiní v tom vidí záměr s ohledem na lednové prezidentské volby. Co si o tom myslíte vy?

Od všeho trochu – politicky šlo samozřejmě o to, aby změna přišla až po prezidentské volbě, aby nebylo ohroženo zvolení kandidáta Pavla podporovaného vládou. V tomto smyslu jde i o podvod na voliče. A pak je tu tradiční neschopnost a neumětelství této vlády, které nemají v našich moderních dějinách obdoby.

Vláda doslova neví, která bije, jí předložené zákony jsou často plné základních věcných chyb, složitější normy není schopna připravit vůbec, často nemá ani povědomí o tom, jak náš důchodový a sociální systém vůbec funguje, neumí manažersky řídit stát. To se zde projevilo mj. v tom, že na letošní rok ve státním rozpočtu nekalkulovala s ani jedinou korunou právě na mimořádné valorizace důchodů, přestože už v době přípravy a projednávání rozpočtu bylo evidentní, že k mimořádným valorizacím bude muset dojít.

Měli jste vy ve sněmovním výboru nějaké informace dříve, nebo je to novinka i pro vás?

Neměli, první informaci o tomto hanebném vládním záměru jsem se dozvěděla z médií.

Jak vůbec v této věci funguje komunikace mezi ministrem Jurečkou a sněmovním výborem?

Velmi minimalisticky.

Zvolený prezident Petr Pavel naznačil, že k této otázce bude chtít slyšet i opozici. Už je nějaký kontakt mezi panem Pavlem a vašim hnutím, když v kampani sliboval, že SPD bude brát jako součást Poslanecké sněmovny?

O žádném oficiálním kontaktu, o žádném pozvání k jednání ze strany prezidenta, nevím.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Objevily se informace, že vláda na červnovou valorizaci důchodů v rozpočtu nemá připravené vůbec žádné peníze, takže i přes tento škrt bude muset rozpočet měnit. Je to tak?

Velmi pravděpodobně ano, jak jsem již předeslala v jedné předchozí odpovědi. Vláda zřejmě sáhne do rozpočtové rezervy, anebo za pár měsíců, což je velmi pravděpodobné, přijde zase, jako vloni, do Sněmovny s návrhem na zvýšení deficitu. Nehledě na to, že předpokládaný deficit, 295 miliard, ani letos nebude dodržen, i proto, že výběr tzv. windfall tax od energetických společností, rafinérií a bank nebude zdaleka takový, jak vláda plánuje.

Co říkáte na argumentaci premiéra, že dnešní starší generace také musí projevit nějakou „mezigenerační solidaritu“ s generacemi budoucími?

Absolutní nesmysl, solidaritu v sociálním systému reprezentuje právě ten princip, že ti, kdo momentálně mohou pracovat a vydělávat, určitým způsobem pomáhají těm, kteří již (nebo zatím) pracovat nemohou – děti, senioři, zdravotně postižení. Navíc starobní důchodci tuto svoji solidaritu již desítky let projevovali tím, že svými daněmi a odvody financovali provoz státu. Mají odpracováno a předplaceno.

Zvyšování mandatorních výdajů podle inflace je při současné vysoké inflaci pro rozpočet určitě výzvou. Kde by na to hledala zdroje SPD?

Na obou stranách rozpočtu. Na straně příjmu jde o zdanění dividend, které dosud zahraniční korporace vyvádějí z České republiky do zahraničí a do tzv. daňových rájů. Tím bychom získali cca 50 miliard korun ročně – a dále pak o sektorovou digitální daň na Facebook a Google, které zde generují také pohádkové nezdaněné zisky. A dále – skrze zpětné zestátnění strategických oborů jako je výroba elektřiny a její distribuce, distribuce plynu a vody apod. – získat do rozpočtu nemalé trvalé každoroční nové příjmy.

Na straně výdajů jde o úspory a zbavení se nesmyslných, nepotřebných a zbytných výdajů – zrušení financování politických neziskovek, zastavit veškeré dotace soukromým podnikatelským subjektům typu tzv. solárních baronů na jejich privátní ziskové aktivity, provést plošný audit veřejné správy s cílem poté zrušit nepotřebné a zdvojené agendy. Razantně šetřit na veřejných zakázkách.

A z dlouhodobého hlediska je bezpodmínečně nutné provedení skutečné důchodové reformy, což znamená masivní, dlouhodobou a systémovou podporu porodnosti v pracujících rodinách. Finanční i nefinanční – protože jenom tak dosáhneme do budoucna dostatečného počtu aktivních plátců důchodového pojištění, což je v průběžném důchodovém systému jeho nejdůležitější faktor. Za SPD jsem již navrhla několik zákonů, které by prorodinnou politiku významně posílily. Např. zvýšení daňových slev a daňových zvýhodnění na nezaopatřené děti, zvýšení rodičovského příspěvku, zvýšení přídavku na děti pro slušné a pracující rodiče atd.

Zaznamenal jsem, že jste se pokusila prosadit některé vaše návrhy na aktuální sněmovní schůzi, ale neuspěla jste. Jak jsou na tom momentálně ve sněmovním procesu legislativní iniciativy SPD z vaší agendy?

Bohužel pětikoaliční většina brání jejich projednání ve Sněmovně. Opakovaně navrhuji na počátku schůze předřazení projednání zvýšení příspěvku na péči pro zdravotně potižené, zvýšení rodičovského příspěvku, což jsou návrhy které jsem za SPD předložila, ale pětikoalice ve složení ODS, TOP 09, KDU-ČSL, Piráti a STAN dlouhodobě odmítá těmto nejzranitelnějším občanům pomoci. Přitom od 1. 1. 2023 ještě navíc vláda zvýšila ceny za sociální služby. Je to naprostá hanebnost!

Dále navrhuji např. zvýšení základní složky důchodů všem jejich příjemcům, zvýšení daňových slev a daňových zvýhodnění na nezaopatřené děti, ukončení zneužívání sociálních dávek nepřizpůsobivými atd., což vláda také odmítá projednat, přičemž s ničím pozitivním pro občany nepřichází, ba naopak.

Za naše občany však budu já i SPD stále bojovat a nikdy to nevzdáme.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tato vláda?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseTOM7 , 28.02.2023 14:43:50
instalovaná BESÍDKA ZVLÁŠTNÍ ŠKOLY

|  8 |  0

Další články z rubriky

Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

18:59 Pochopte, senioři, vy také musíte přispívat na zbraně. Profesor Keller a vládní nesmysly

„Pokus o logickou argumentaci se stává pro příslušné orgány indicií, že možná pracujete pro cizí záj…