Deštník? Dokáží jen říct, ať si jdete požádat o dávky. Drzost a cynismus, viní vládu Šafránková z SPD

24.09.2022 8:23 | Rozhovor

Vláda občanům tímto v podstatě jen říká: „Máte existenční problémy? Běžte na úřad práce žádat o dávky. Třeba to vyjde.“ Tak by se podle poslankyně SPD Lucie Šafránkové dal shrnout slavný Fialův deštník proti drahotě, který všude doporučuje. Vláda podle opoziční političky předvádí neuvěřitelnou drzost a cynismus, u předsedkyně Poslanecké sněmovny s jejími svetry už i výsměch.

Deštník? Dokáží jen říct, ať si jdete požádat o dávky. Drzost a cynismus, viní vládu Šafránková z SPD
Foto: Archiv Lucie Šafránkové
Popisek: Poslankyně SPD Lucie Šafránková

Nenecháme nikoho padnout,“ ujišťují opakovaně členové vlády. Když jako poslankyně víte, co vláda připravila, mohou být podle vašeho názoru občané skutečně v klidu?

V žádném případě. Vláda reálně za devět měsíců svého fungování nepředložila jediný ucelený návrh systémové pomoci občanům, zejména těm sociálně nejohroženějším skupinám, což jsou senioři, zdravotně postižení, nízkopříjmoví pracující a rodiny s nezaopatřenými dětmi, a to především tam, kde je jediný rodič-samoživitel. Pětitisícový příspěvek rodinám s nezaopatřenými dětmi byl naprosto nedostatečný krok, navíc velmi diskriminační, protože tisíce rodin jej nedostane.

Nedávno vládou vyhlášený cenový strop na elektřinu a plyn problém energetické drahoty vůbec neřeší, naopak, jde v podstatě o plošné a neúnosné zdražení energií těžce zadlužující státní rozpočet. A opakované vládní řeči o tom, ať si občané zažádají o příspěvek na bydlení, jsou jen neakceptovatelným hromadným posíláním lidí pro almužnu do fronty na sociální dávky.

Vláda dělá velkou reklamní kampaň na projekt „Deštník proti drahotě“. Myslíte si, že tento projekt nabízí občanům dostatek možností, jak případně uplatnit své nároky?

Nikoli, tento deštník je jednak značně děravý, a hlavně žádné nové možnosti nenabízí. Je v podstatě jen soupisem cca 20 let fungujících dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi. A tudíž demonstruje rezignaci vlády na aktivní hledání nových řešení. Vláda občanům tímto v podstatě jen říká: „Máte existenční problémy? Běžte na úřad práce žádat o dávky. Třeba to vyjde…“.

Co by se podle vás dalo udělat více, bez toho, aniž by se musela přijímat nějaká nová legislativa?

Zásadní je skutečná regulace cen elektřiny a plynu na úroveň pro občany a firmy dostupnou. Tedy jednak jejich snížení na úroveň 1,50 Kč za kilowatthodinu silové elektřiny a na 1 Kč za kilowatthodinu plynu, a to všem spotřebitelům, včetně velkoodběratelů v oblasti průmyslu – to je z dlouhodobého hlediska klíčové, jinak dojde k recesi a hromadnému propouštění zaměstnanců.

A hlavně se musí urychleně řešit příčiny tohoto stavu – musíme jako stát odstoupit od projektu Green Deal, vystoupit z jednotného energetického trhu Evropské unie a z obchodování s emisními povolenkami – a prodávat u nás vyrobenou elektřinu za dostupné ceny přednostně českým odběratelům, nikoli ji exportovat a obchodovat přes spekulativní lipskou komoditní burzu.

A pak jsou tu nástroje, které má přímo v rukou vláda, bez nutnosti měnit legislativu. Lze, a musí se, zvýšit hranice životního a existenčního minima, musí se razantně zvýšit normativy u příspěvku
na bydlení, musí se zvýšit minimální mzda atd.

Je podle vás alokováno v rozpočtu na podporu občanů dost peněz na to, aby se skutečně dostalo na každého, kdo se ocitne v problémech?

Vůbec ne, platná verze letošního rozpočtu z jara s žádnými mimořádnými rezervami na současnou sociální krizi v důsledku vysoké inflace tažené astronomickým růstem cen energií absolutně nepočítá, to samé platí o novele tohoto rozpočtu, která nedávno ve Sněmovně prošla prvním čtením. Naopak, v aktuální verzi rozpočtu vláda, oproti návrhu předchozí vlády, značně osekala objem rozpočtových prostředků určených na sociální záležitosti, např. na příspěvek na péči pro zdravotně postižené či na náhradní výživné pro matky-samoživitelky.

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Co říkáte na výši zastropování cen energií? Vláda připouští, že je vysoko, ale vysvětluje to i tím, že chce občany motivovat k šetření…

To je naprostá drzost a cynismus. Cenové stropy na elektřinu a plyn jsou vládou nastaveny enormně a nesmyslně vysoko, u elektřiny například na deseti až patnáctinásobku výrobní ceny a u plynu jde meziročně o čtyřnásobné zdražení, což je likvidační zejména pro nízkopříjmové domácnosti, které plynem topí a pro tisíce podnikatelů v mnoha oborech.

Strop měl být maximálně na poloviční úrovni oproti avizovanému vládnímu nařízení, ale klidně i mnohem níže, jak navrhovalo ve Sněmovně hnutí SPD a vládní strany to odmítly.

Když jsme u té motivace k šetření. Na občany zkoušel apelovat v televizním projevu premiér Fiala, aby s energiemi nakládali úsporně a neplýtvali. Měli by tento apel občané vyslyšet?

Šetřit s energiemi je správné v jakékoli době, ale problémem je, že nekompetentní Fialova vláda toto doporučuje jako jejich jediné řešení vysokých cen energií.

Rovněž arogantní rady předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Pekarové Adamové o dvou svetrech jako jediném řešení drahých energií jsou na okamžitou demisi vlády.

Máte pocit, že komunikace vlády a vysvětlování jejich kroků působí pro občany důvěryhodně, a tak že v tom s vládou „jsme spolu“, jak si uskupení premiéra Fialy napsalo na billboardy?

Určitě ne, vládní komunikace je opožděná, nedostatečná, často dokonce obsahově nepravdivá a arogantní, vůči občanům pohrdavá.

Máte pocit, že se nějak změnil přístup vlády k řešení problémů poté, co na Václavském náměstí viděla demonstraci prý až sta tisíc protestujících obyvatel?

Politici vládní koalice kašlou na lidi. Jediné, čeho se bojí, jsou volby. Proto je důležité, aby lidé přišli k volbám tento pátek a sobotu a podpořili opoziční SPD a aby jasně vyjádřili nesouhlas s vládou Petra Fialy.

SPD stojí za požadavky demonstrantů, kteří jsou nespokojeni s tím, že Fialova vláda neřeší drahé energie a nepomáhá lidem.

Objevují se informace o kolapsech úřadů, které přestávají zvládat administraci všech žádostí. Myslíte si, že česká sociální infrastruktura je natolik robustní, aby vše potřebné zvládla zúřadovat?

Nikoli. Veškerá agenda sociálních dávek byla za doby Nečasovy vlády přesunuta na úřady práce, na úkor jejich primární úlohy – hledat a zprostředkovávat práci nezaměstnaným a provádět rekvalifikace. A každou další ad hoc dávku vláda doslova hodí na hlavu opět těmto úřadům, jako tomu bylo v době covidových kompenzací či nedávného pětitisícového rodinného příspěvku, anebo ohledně pomoci uprchlíkům.

Ministryně Maláčová navíc řadu úřadů práce zrušila a sloučila, což je další velký problém. Samostatnou kapitolou je složitost žádostí o podpory. Celý tento systém vyžaduje zásadní revizi.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Pavel Fischer byl položen dotaz

Vím, komu v Evropě a Americe volat

To je možné, ale myslíte, že vás někdo bude poslouchat, že nám někdo pomůže? Neměli bychom se už konečně spoléhat hlavně na sebe. Německo se také nestalo silným hráčem proto, že spoléhalo na ostatní, Francie jak by smet.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiné záměry, než Fiala hlásil. Senior z ODS už nemohl mlčet

10:41 Jiné záměry, než Fiala hlásil. Senior z ODS už nemohl mlčet

„Škody způsobené a působené koaličními ‚partnery‘ jsou jak pro ODS, tak především pro občany České r…