Fialově vládě se vyčítá, že při vysokých cenách energií toho moc pro své občany nedělá. Měla by se inspirovat něčím podobným v postupu Velké Británie, která zavede mimořádnou 25% daň ze zisků ropných a plynárenských společností a zruší ji teprve, až se ceny vrátí na běžnější úroveň? Zhruba 8 milionů britských domácností s nejnižšími příjmy dostane jednorázový příspěvek 650 liber (18.800 Kč). Do nové daně bude zabudován investiční příspěvek, takže čím více budou firmy investovat, tím nižší daň budou odvádět.
Fialova vláda inflaci nezpůsobila, Fialova vláda inflaci neodstraní. To všechno, co se tváří jako řešení, je jenom hra na řešení pro diváky. Uvědomte si: Inflaci nevyrobíte během pár měsíců. Inflaci taky neodstraníte během pár měsíců. Je to dřina na mnoho let. Konkrétně u nás to byla dřina na 14 let. Dnešní inflace se začala ve větším vařit v roce 2008, kdy vlády i centrální banky úplně hloupě zareagovaly na tehdejší finanční krizi. Dlouhých 14 let se usilovně, rok co rok, měsíc co měsíc, tlakoval tiskem peněz a zadlužováním státu ekonomický papiňák, který u nás už konečně inflačně vykypěl, v eurozóně teprve vykypí. Ano, eurozóna je proti nám o fázi posunuta. Pod notně natlakovaným papiňákem ještě víc přiložila do kamen Babišova vláda v letech 2020 až 2021, a to byla poslední kapka.
Čtrnáctileté soustředěné úsilí o výrobu inflace bylo dokonce i veřejně přiznávané. Vzpomínáte na dobu, kdy centrální banka plašila, že máme deflaci a že si musíme vyrobit inflaci? Tak i tam jsou kořeny dnešního stavu.
Zkrátka naše inflace je krystalickým produktem ideologie kolektivismu. Inflace je matematicky snadno popsatelný stav, kdy množství peněz v oběhu roste rychleji než množství zboží a služeb. Kdy za mnoho peněz se dá koupit málo zboží. Že se tehdy a ondy vyrobí málo – to se přirozeně může stát. Že se ale tiskne víc a víc peněz – to se spontánně stát nemůže. To se může stát jedině tehdy, když společnost zachvátí ideologie tvrdící, že jednotlivec není nic a dav je vše. Že jednotlivec musí sloužit dobru davu a platit dluhy za celý dav. Jedině tehdy vás stát může začít zadlužovat bez vašeho individuálního souhlasu. Tam, kde vás stát zadluží pro dobro davu, aniž by se vás ptal na váš souhlas, tam vzniká příliš mnoho peněz v oběhu a inflace.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník