Mrtvoly. Tady to začalo. Než si lidi všimnou... Petr Holec o STAN a Fialovi

21.06.2022 10:41 | Analýza

KONTEXT PETRA HOLCE „I většina těch nejhorších někdejších kmotrů ODS má čistší reputaci. Kolem Krejčíře je totiž na rozdíl od nich nemálo mrtvol!“ uvádí ke skandálu hnutí STAN komentátor Petr Holec s ohledem na zvěsti kolem vazebně stíhaného Michala Redla. Holec pro ParlamentníListy.cz shrnuje indicie kolem Petra Gazdíka s tím, že „právě pod ním se i na Ministerstvu školství začalo mluvit o nápadně podobném systému ‚těžby‘ veřejných peněz jako v pražském dopravním podniku“. A dodává další jména. Premiér Fiala prý dobře ví, že „kauzy jako Hlubuček můžou ukončit jeho vládnutí, ještě než si lidi vůbec všimnou, že byl i jejich premiérem, protože až doteď řešil skoro jen Ukrajinu“.

Mrtvoly. Tady to začalo. Než si lidi všimnou... Petr Holec o STAN a Fialovi
Foto: Repro Youtube
Popisek: Komentátor Petr Holec

V korupční kauze bývalého náměstka pražského primátora a šéfa pražského STAN Petra Hlubučka oznámil konec ve funkci ministra školství Petr Gazdík, zatímco europoslanec Stanislav Polčák pozastavil členství v hnutí. Je to dostatečná reakce?

Samozřejmě že není, ve funkci šéfa STAN a hlavně ministra vnitra totiž pořád pokračuje Vít Rakušan. Ten se teď logicky zkouší distancovat od všech vysokých politiků STAN, kteří řešili politiku s „kmotrem“ strany Michalem Redlem, jenž s Petrem Hlubučkem skončil ve vazbě. Takže se vlastně distancuje od STAN, protože Gazdík ho dlouho vedl a s Redlem patří mezi jeho „praotce“. A Polčák byl pro změnu až donedávna místopředsedou STAN a s Redlem řešil Prahu včetně městských firem. Kvůli tomu před časem naoko skončil jako místopředseda STAN, aby se v tichosti po čase zase vrátil.  

To jen ukazuje, že to není žádná lokální kauza ani selhání jedince. Tahle kauza jde napříč vedením, založením i historií celé strany a padají do ní i její zakladatelé a nejvlivnější politici. A i kdyby Rakušan náhodou o ničem fakt nevěděl, jak tvrdí, pak je tak bídný manažer, že by měl odstoupit i kvůli tomu. Taky si představte, jak mu teď máme věřit jako ministru vnitra, jenž má pod sebou policii, která šetří i politické kauzy. A zvlášť poté, co po volbách jako ještě nejmenovaný ministr předčasně „ukončil“ policejního šéfa Jana Švejdara.  

Navíc reakce STAN i na tuhle zatím největší kauzu nápadně připomíná jeho reakce na sérii všech předchozích kauz. Nejdřív vedení hnutí veřejně zapírá, pak se pateticky kaje a nakonec to celé zkusí obrátit v dobro, což je fantastická satira. Právě STAN po volbách supluje někdejší Českou sodu. I Gazdík nyní celý týden nejdřív vzdoroval, než oznámil rezignaci. Přitom se ví, že právě pod ním se i na Ministerstvu školství začalo mluvit o nápadně podobném systému „těžby“ veřejných peněz jako v pražském dopravním podniku, kdy se z firem účastnících se veřejných zakázek ždímou „desátky“. A dokonce i se stejnými lidmi od Redla. Obviněný Luděk Šteffel, jehož skupina kolem Redla a Hlubučka dosadila do pražského dopravního podniku, řešil externě na Ministestvu školství vztahy s dodavateli. A Gazdíkovým ministerským náměstkem pro veřejné zakázky se nedávno stal Milan Štábl, jenž v minulosti jako ředitel vedl zlínské hejtmanství. A kořeny STAN i jeho politicko-podnikatelských struktur sahajících až do vlády začínají právě ve Zlíně, baště strany. Ostatně Gazdík tady byl dlouhé roky zastupitelem i šéfem výboru pro zemědělství. Ten systém je celkem jednoduchý: Člověk jako Šteffel udělá audit příslušné zakázky a začne vyjednávat s dodavateli, které přinutí ke slevě. Ta je pak ziskem skupiny, jakou vedl Hlubuček s Redlem.      

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Je podle vás správné, že třetí nejsilnější frakce nemá žádné zastoupení ve vedení EP?

Vždyť ti politici zastupují spoustu občanů, kteří jim asi z nějakého důvodu dali svůj hlas. A i když jde zjevně o kritiky toho, jak EU funguje, upřímně, není ta kritika na místě a obecně není kritika potřeba? Nemyslíte, že je třeba, aby se fungování EU změnilo? Na mě to teď působí tak, že tam rozhod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…