Jaké byly vaše klíčové závěry z červnového Evropského summitu o obraně a bezpečnosti 2025 v Bruselu?
Summit zdůraznil nutnost strategické autonomie Evropy a posílení jejích obranných schopností v reakci na ruskou agresi na Ukrajině a nejistotu v transatlantických vztazích. Klíčovým tématem bylo volání po „bojeschopné Evropě“ – tedy rychlé navýšení obranné výroby, připravenost na hybridní hrozby a možné ruské eskalace. Důraz byl kladen na posílení Evropské technologické a průmyslové základny obrany (EDTIB) prostřednictvím společných nákupů, harmonizace předpisů a zvýšeného financování, včetně integrace ukrajinského obranného průmyslu. Výzvou zůstává zapojení soukromého financování, což vyžaduje nové nástroje, jako jsou obranné dluhopisy EU nebo výraznější účast EIB.
Jakou pozici doporučujete společnosti Skyline vůči tvůrcům politik EU?
Skyline se profiluje jako proaktivní partner v rámci agendy „bojeschopnosti“ EU. Zdůrazňujeme své schopnosti v oblastech společných nákupů, interoperability a podpory Ukrajiny, v souladu s Evropskou strategií obranného průmyslu (EDIS). Klíčová je prezentace odbornosti Skyline v oblasti duálních technologií, jako jsou drony a umělá inteligence. Společně s partnery v konsorciích usilujeme o přístup k fondům Evropského obranného fondu (EDF) a Evropského programu pro obranný průmysl (EDIP), zejména pro malé a střední podniky. Peer group lobbying výrazně zvyšuje naši viditelnost a vliv v Bruselu.
Jaké konkrétní regulační překážky se snažíte odstranit a která generální ředitelství jsou tomu nakloněna?
Hlavní překážkou je článek 346 Smlouvy o fungování EU, který umožňuje vyjmout obranné nákupy z pravidel EU, čímž dochází k fragmentaci trhu. Prosazujeme jeho omezení ve prospěch přeshraniční spolupráce. Dalšími bariérami jsou rozdílné národní exportní politiky a zdlouhavé certifikační procesy. Navrhujeme harmonizovaná pravidla, vzájemné uznávání certifikací a zjednodušení administrativy. Nejvíce otevřená změnám jsou DG DEFIS, která spravuje EDTIB, EDF a EDIP. Nesmím zapomenout zmínit DG GROW, která podporuje harmonizaci trhu a reformu článku 346.
Jaká politická řešení prosazujete pro finanční mezery a na koho cílíte?
Prosazujeme uvolnění omezení EIB v oblasti financování obranných projektů a větší podporu malým a středním podnikům, jako je Skyline. Klíčovým obhájcem je komisař Andrius Kubilius, který je otevřen reformě EIB a společným finančním mechanismům. Důležitou roli hraje i parlamentní výbor ECON, který podporuje inovativní formy financování, stejně jako kancelář EIB pro bezpečnost a obranu.
Jaké jsou největší regulační překážky pro společný evropský obranný trh a jaká je vaše strategie?
Neochota členských států vzdát se kontroly nad nákupy a exportními politikami, zejména s odvoláním na článek 346, spolu s nedostatkem harmonizovaných certifikačních standardů, zvyšují náklady a způsobují zpoždění. Zaměřujeme se na státy citlivé na ruskou hrozbu, jako jsou Polsko a pobaltské země, a poukazujeme na výhody společného trhu skrze EDIP. Spolupracujeme v rámci peer group lobbyingu s výbory SEDE a ITRE, kde zdůrazňujeme ekonomické přínosy, jako je tvorba pracovních míst.
Jak jste na summitu ovlivňovali komisaře Kubiliuse ohledně byrokratických překážek?
Spolu s ASD a průmyslovými lídry jsme na summitu zdůraznili potřebu rychlé regulační reformy. Před summitem jsme jednali s DG DEFIS o zpožděních, která postihují malé a střední podniky. Ve spolupráci s poslanci výboru SEDE jsme tlačili na zavedení rychlého časového rámce ze strany komisaře Kubiliuse. Prosazujeme jednotný rámec pro nákupy, vzájemné uznávání certifikací a rozšíření osvobození od DPH z iniciativy EDIRPA na EDIP.
Jak pomáháte Skyline splnit požadavek na sedmdesátiprocentní podíl EU komponentů?
Tento požadavek představuje výzvu i pro velké firmy – např. při výrobě tanků K2 v Polsku nebo raket Patriot v Německu. U dronů je obzvlášť obtížné nahradit čínské komponenty. V rámci peer group lobbyingu mapujeme na DG DEFIS a SEDE časový rámec zavádění požadavku, aby se firmy mohly adaptovat ve svých dodavatelských řetězcích. Spolupráce s evropskými partnery umožní Skyline integrovat své technologie do projektů financovaných z EDF.
Jaké pozměňovací návrhy prosazujete v EDIS a EDIP?
V rámci EDIS prosazujeme rozpočet přesahující 1,5 miliardy eur pro období 2025–2027, určený na posílení EDTIB a integraci ukrajinských firem. V EDIP navrhujeme 50% spolufinancování projektů malých a středních podniků a standardizaci nákupních pravidel prostřednictvím Rady pro připravenost obranného průmyslu. Zaměřujeme se na výbory ECON a BUDG.
Jak využíváte soulad EU–NATO a kteří úředníci jsou vlivní?
Naše návrhy slaďujeme s prioritami spolupráce EU–NATO, jako jsou kapacitní mezery a hybridní hrozby. Na summitu jsme jednali s úředníky obou institucí a zdůraznili roli Skyline v oblasti interoperability a naplňování požadavků NATO. Klíčoví aktéři jsou Ursula von der Leyen, Andrius Kubilius, Mark Rutte a Kaja Kallas, kteří mají vliv na strategické směřování a institucionální koordinaci.
Jak se zapojujete do pracovní skupiny EU–NATO?
Zapojení probíhá prostřednictvím našich partnerů i přímých jednání s odborníky daných pracovních skupin. Prezentujeme poziční dokumenty o roli Skyline při řešení kapacitních mezer v oblasti dronů, dodavatelských řetězců a umělé inteligence. Aktivně se účastníme evropské skupiny obranného průmyslu a podporujeme integraci ukrajinské obranné a technologické základny (DTIB).
Jaké politiky prosazujete pro integraci Ukrajiny do EDTIB?
Prosazujeme plnou asociaci Ukrajiny v rámci programu EDIP. Dále jsou to společné nákupní programy EU–Ukrajina a využití Nástroje na podporu Ukrajiny financovaného zmrazenými ruskými aktivy.
Jaká je strategická pozice Skyline vůči pracovní skupině EU–Ukrajina a „dánskému modelu“?
Skyline je v ideální pozici pro společné podniky s ukrajinskými firmami, zejména v oblasti dronů. V rámci pracovní skupiny prosazujeme, aby byly technologie Skyline prioritizovány při modernizaci ukrajinské DTIB. Inspirujeme se dánským modelem – přímým financováním konkrétních výrobních projektů na Ukrajině – a usilujeme o zařazení Skyline do projektů podporovaných z Nástroje na podporu Ukrajiny.
Jaká opatření právní harmonizace prosazujete pro ukrajinskou obranu?
Navrhujeme harmonizaci ukrajinských standardů s normami EU a NATO. Prosazujeme sjednocení exportních kontrol a rámce zabezpečení duševního vlastnictví pro ochranu inovací. Prosazujeme také přijetí nákupních předpisů EU Ukrajinou pro zajištění kompatibility s EDIP.
Jak Skyline získá přístup k fondům na přezbrojení?
Usilujeme o navýšení rozpočtů EDF a EDIP. Další prioritou je zabezpečení finančních toků pro malé a střední podniky. Lobbujeme u EIB, kde zdůrazňujeme inovace Skyline v oblasti swarm technologií a AI v dronech. Je však nutné doplnit, že hypotetické fondy ve výši 800 miliard až 1 bilion EUR nejsou zatím potvrzeny.
Jaké procedurální změny navrhujete pro vyplácení fondů?
Usilujeme o snížení byrokracie a zajištění dostupnosti. Navrhujeme centralizovaný mechanismus pro vyplácení z EDF/EDIP. Chceme jasná kritéria způsobilosti, zálohové platby a zjednodušené audity pro projekty malých a středních podniků.
Jaké změny v EDF a EDIP navrhujete pro Skyline?
V rámci EDF prosazujeme vyšší podíl financování pro malé a střední podniky a podporu duálních technologií. V EDIP navrhujeme 50% spolufinancování projektů SMEs a prodloužení programu po roce 2027.
Jak pomáháte Skyline formulovat politické pozice v rámci narativu „válečné pohotovosti“?
Skyline se prezentuje jako klíčový hráč v segmentu technologií rychlé reakce v rámci narativu „válečné pohotovosti“ EU – zejména v oblasti dronů, protidronové obrany a AI ve spolupráci s ukrajinskou DTIB. K posílení této pozice využíváme média i akce partnerských subjektů.
Jak byste přizpůsobili váš přístup k členským státům s rozdílným vnímáním hrozeb?
U Polska a pobaltských států zdůrazňujeme odstrašující efekt vůči Rusku. U neutrálních států, jako je Rakousko, se zaměřujeme na téma vnitřní bezpečnosti. U Francie a Německa akcentujeme přínosy pro EDTIB a tvorbu pracovních míst. V České republice mapujeme situaci směrem k parlamentním volbám. Při formulaci argumentace vycházíme z Koordinovaného ročního přezkumu obrany (CARD) od Evropské obranné agentury.
Jak využíváte narativ „Evropská obranná linie je ukrajinská obranná linie“?
Pozicujeme Skyline jako subjekt, který může těžit z Nástroje na podporu Ukrajiny financovaného zmrazenými ruskými aktivy. Zdůrazňujeme nákladovou efektivitu koprodukce na Ukrajině, která snižuje výrobní náklady Skyline a zvyšuje jeho konkurenceschopnost. Ve spolupráci s poslanci výboru SEDE posilujeme tento narativ a spojujeme projekty Skyline s prioritami států nejvíce ohrožených Ruskem, čímž získáváme politickou podporu.
Kteří komisaři a úředníci DG jsou nejvlivnější?
Politicky nejvlivnější jsou předsedkyně Komise Ursula von der Leyen a komisař DG DEFIS Andrius Kubilius, dále pak generální ředitel DG DEFIS a úředníci z DG GROW. Vztahy budujeme prostřednictvím brífinků a akcí, jako jsou EDF Informační dny.
Jak důležité je zapojení vysokých vojenských představitelů?
Zapojení vojenských lídrů je klíčové, protože ovlivňují technické požadavky a plánování schopností. Mezi vlivné osoby patří např. generál Clancy nebo admirál Lorenzo. Komunikace probíhá prostřednictvím NATO a misí EU. Technologické schopnosti Skyline jsou prezentovány také přímo vrcholným vojenským představitelům na základě zkušeností z válečné zóny.
Jaké jsou vaše tři hlavní priority na příštích šest měsíců?
Zjednodušení nákupních a certifikačních procesů. Navýšení financování EDF/EDIP pro malé a střední podniky. Mapování nařízení EDIP a aktivní zapojení do diskuse o dlouhodobém rozpočtu EU.
Jaké regulační změny prosazujete pro „Vojenský Schengen“?
Usilujeme o harmonizaci přepravních předpisů. Prosazujeme navýšení fondů Nástroje pro propojení Evropy na infrastrukturu duálního použití a rozšíření projektů PESCO zaměřených na vojenskou mobilitu. Posilujeme komunikaci s DG MOVE a s Evropskou obrannou agenturou (EDA).
Jakou radu byste dali začínajícímu zástupci průmyslu pro obranu?
Budujte vztahy s DG DEFIS, s výborem SEDE a se strukturami NATO. Slaďte své cíle s prioritami EU. Aktivně se zapojujte do peer group lobbyingu a sledujte výzvy EDF, EDIP i rámec víceletého finančního rámce (MFF).
Jak mohou společnosti, které nebyly na summitu, těžit z poznatků Skyline?
Skyline může sdílet své poznatky prostřednictvím konzultací, prezentací stanovisek a online seminářů k tématům jako EDIS, EDF či EDIP. Jsme otevřeni partnerství při prosazování společných zájmů v rámci peer group lobbyingu vůči klíčovým subjektům, jako jsou DG DEFIS, EIB a další.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Karel Výborný