Musíme odstranit demokratický deficit. Stávající EU nelze reformovat, myslí si Payne

28.02.2022 14:53 | Rozhovor

„Stávající EU nelze reformovat, nad tím už se přemýšlí asi třicet let, jak odstranit demokratický deficit. A nikdo nic nevymyslel,“ láme hůl nad budoucností Evropské unie bývalý europoslanec a někdejší místopředseda Svobodných Jiří Payne. Podle jeho slov není jiné cesty, než pokračovat dál až do chvíle, kdy se unie rozpadne a způsobí světovou hospodářskou krizi. Všechny dosavadní krize totiž ukázaly skutečnou povrchnost evropské reality, což vede členské státy přirozeně k tomu, řešit si své problémy bez EU. „Neexistují žádné „zdravé kořeny“. Není k čemu se vracet. Je třeba odstranit demokratický deficit,“ říká Payne v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Musíme odstranit demokratický deficit. Stávající EU nelze reformovat, myslí si Payne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Payne

Evropská unie má v posledních letech za sebou několik náročných zkoušek. Nejdříve to byla migrační krize, pak pandemie Covid-19 a teď krize energetická. Jak podle vás v těchto náročných úkolech obstála? ?

Evropská unie má neskonale velkou tendenci podceňovat dění kolem, zůstává na povrchu v barvotiskovém zjednodušení. Migraci se pokusila řešit silou a reglementací, při šíření infekce podstatná část členských států musela uzavřít hranice, protože přirozenou reakcí na kritickou situaci bylo redukovat a omezit volný pohyb osob. Když máte infekci v těle, také se organismus snaží uzavřít ji do menších jednotek. Ukázala se skutečná povrchnost evropské reality. Evropská politika ulpěla na povrchní frázi, že vakcinace všechno vyřeší. Ukazuje se, že to bylo krátkozraké. K energetické krizi EU významně přispěla. Nedojde-li k rozumnému jednání, dostanou se mnohé státy do situace, že budou muset odstoupit od vnitřního evropského trhu s energií. Je nepředstavitelně hloupé vyhlásit drakonická opatření zeleného údělu, který dopadne na státy, které musí prodávat svou energii Německu za nehorázně vysoké ceny, protože Německo pohrdá jadernou energií. Ve všech těchto oblastech se ukazuje, že členské státy přirozeně směřují k tomu, řešit si své problémy bez EU. A budou směřovat stále více.

Českou republiky letos čeká evropské předsednictví. Co od něj očekáváte? 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Vladimír Zlínský byl položen dotaz

Tvrdíte, že je třeba vychovat, vycvičit a vyzbrojit obranyschopné a ochotné obyvatelstvo

Jak toho chcete docílit? Měla by být podle vás opět povinná povinná vojna? Nebo jak chcete motivovat lidi, aby vstupovali do armády nebo do aktivních záloh? A k tomu vyzbrojování, to přeci vláda dělá a vy ji za to kritizujete a s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasíte, takže neprotiřečíte si teď?...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Papež „od Konga“? Se znalcem Afriky o tamních kardinálech i věřících

21:21 Papež „od Konga“? Se znalcem Afriky o tamních kardinálech i věřících

Mluvilo se o tom už před dvanácti lety, nyní se to mnohým zdá ještě pravděpodobnější: Dočkáme se pap…