Říkají jí „Matka Kurdů“, přitom se narodila v Česku a žije ve Francii. Mluví o národě, který umíral v bojích s Daešem a pak na něj zase zapomněli. Strach má i o Evropu...

09.06.2019 8:09 | Zprávy

ROZHOVOR Rusko a Amerika čekají na rozpad EU. Také na tom dost dlouho pracují. V momentě, kdy se to stane, všichni zeslábneme a ti obři zesílí. Takhle hovoří Helena Krulichová-Kásemlú, která žije na okraji Paříže. Zanedlouho tomu bude třicet let, kdy jejího bývalého manžela Abdurrahmána Kásemlú, šéfa Demokratické strany íránského Kurdistánu, zavraždili za doposud ne zcela vyjasněných okolností Íránci ve Vídni. Jej někteří Kurdové nazývají „otcem“ a jí „matkou Kurdů“. Není divu, že jsme se v rozhovoru virtuálně pohybovali po teritoriu povolební Evropy a Středního východu po vítězství nad Daešem.

Říkají jí „Matka Kurdů“, přitom se narodila v Česku a žije ve Francii. Mluví o národě, který umíral v bojích s Daešem a pak na něj zase zapomněli. Strach má i o Evropu...
Foto: Foto Jan Rychetský
Popisek: Výstava politických karikatur v Užhorodě, která nyní putuje po celé Ukrajině

Jak obecně hodnotíte výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Dopadlo to smutně. Tady ve Francii dostala extrémní pravice více hlasů než prezident Emmanuel Macron, jehož hnutí „Na pochod!“ je víceméně ve středu. A strany, o nichž se dá říci, že jsou doleva, hodně ztratily. Nevím, kam až to může jít, ale je to smutné. Když si uvědomíme, že se extrémní pravice dostává ke slovu nejen ve Francii, ale třeba i v Itálii. Navíc zde máme další hrozby jako Maďarsko, ale i brexit. Evropa směřuje někam, kde by toho mohla jednou litovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Zákaz mobilů ve školách

Znamená zákaz mobilů ve školách izolaci od technologií? Podle mě ne a souhlasím s vámi, že digitální gramotnost nebo jak to nazvat je třeba rozvíjet, ale je třeba řešit i socializaci dětí, kterou dnes nahrazují právě telefony, tablety apod. a to podle mě není dobře.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…