Říkají jí „Matka Kurdů“, přitom se narodila v Česku a žije ve Francii. Mluví o národě, který umíral v bojích s Daešem a pak na něj zase zapomněli. Strach má i o Evropu...

09.06.2019 8:09 | Zprávy

ROZHOVOR Rusko a Amerika čekají na rozpad EU. Také na tom dost dlouho pracují. V momentě, kdy se to stane, všichni zeslábneme a ti obři zesílí. Takhle hovoří Helena Krulichová-Kásemlú, která žije na okraji Paříže. Zanedlouho tomu bude třicet let, kdy jejího bývalého manžela Abdurrahmána Kásemlú, šéfa Demokratické strany íránského Kurdistánu, zavraždili za doposud ne zcela vyjasněných okolností Íránci ve Vídni. Jej někteří Kurdové nazývají „otcem“ a jí „matkou Kurdů“. Není divu, že jsme se v rozhovoru virtuálně pohybovali po teritoriu povolební Evropy a Středního východu po vítězství nad Daešem.

Říkají jí „Matka Kurdů“, přitom se narodila v Česku a žije ve Francii. Mluví o národě, který umíral v bojích s Daešem a pak na něj zase zapomněli. Strach má i o Evropu...
Foto: Foto Jan Rychetský
Popisek: Výstava politických karikatur v Užhorodě, která nyní putuje po celé Ukrajině

Jak obecně hodnotíte výsledky voleb do Evropského parlamentu?

Dopadlo to smutně. Tady ve Francii dostala extrémní pravice více hlasů než prezident Emmanuel Macron, jehož hnutí „Na pochod!“ je víceméně ve středu. A strany, o nichž se dá říci, že jsou doleva, hodně ztratily. Nevím, kam až to může jít, ale je to smutné. Když si uvědomíme, že se extrémní pravice dostává ke slovu nejen ve Francii, ale třeba i v Itálii. Navíc zde máme další hrozby jako Maďarsko, ale i brexit. Evropa směřuje někam, kde by toho mohla jednou litovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Migrační pakt

Vy tvrdíte, že jakýkoliv postih za nedodržování migračního paktu je vydíráním. Ale i když jsem proti povinným kótám, opravdu jde o vydírání, když ho naši politici schválili? Podle mě to byla chyba, kterou nevím, jestli se teď podaří ještě napravit.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…