Roman Onderka: Do práce dnes chodím raději než dřív

09.10.2014 9:00 | Zprávy

Ač komunální politika slouží mnohým jako žebřík do vyšší pražské politiky, Roman Onderka i po osmi letech na radnici hovoří o Brně jako o své motivaci pro politiku. Můžete se s ním bavit o čemkoliv, co se dotýká Brna a života v něm. Není snad ulice, plácku nebo brněnského zákoutí, které by neznal.

Roman Onderka: Do práce dnes chodím raději než dřív
Foto: red
Popisek: Roman Onderka (ČSSD)

Nejdřív poněkud tradičně: Jaké je vlastně být primátorem Brna? Jaký takový člověk musí být?

Pokud se ptáte na povahový rys, tak musí být nesmírně ukázněný a trpělivý. Ačkoli lidem může připadat, že jste „šéfem“ ve městě, jako primátor si v každodenní práci na úřadě nemůžete dovolit dělat, co chcete. Jste sice „prvním mezi radními“, ale ti radní nejsou poslušné ovečky, které vy jako pastýř se svým psem ženete před sebou. Máte radní ze strany, se kterou se musíte koaličně podílet na správě města. Těm jste šéfem jen formálně, fakticky jsou to vaši rovnocenní političtí partneři, kteří mají stejný mandát od voličů, jako máte vy jako primátor.

Primátor je pro mě tedy především člověk, který musí ze své pozice a autority být kapitánem, jenž hledí daleko před sebe, ví, kam chce město směřovat, k jakému cíli chce město dovést. Musí ale neustále věnovat pozornost tomu, co se děje kolem, kudy se proplouvá, protože když bude hledět pouze tupě před sebe na svůj cíl, někde cestou narazí na ledovec nebo uvízne na mělčině.

Pro běžného člověka existuje jedna politika a jedni politici. Vnímáte to také tak?

Já si myslím, že to je zcela naopak. Politika, jak ji známe z televize, která se odehrává v pražských palácích a sídlech politických stran a hnutí, je zcela něco jiného, než jak ji dělají starostové a primátoři. Díky blízkosti komunální politiky a témat, která se řeší, je i primátor velkého města jako Brno v mnohem těsnějším a každodennějším kontaktu s občany, jejich názory i kritikou. Jako komunální politik neřešíte politiku, řešíte problémy. Premiér vlády řeší agendu, která se málokdy bezprostředně dotýká dennodenního života lidí. Málokdy má jeho rozhodnutí okamžitý dopad na to, jak se lidé cítí ve své ulici, škole nebo večer po práci. Není dnes a denně pod tlakem, kdy musí občanům vysvětlovat, proč udělal to nebo ono. Témata, která řešíte jako primátor, vás od lidi nevzdalují. Když vyrazím se svým mopsem Chrisem do parku, každý, koho potkám, je mi ochoten tlumočit svůj názor, třeba jak to má vypadat kolem přehrady, která ulice se měla opravovat až příští rok a do které ulice by večer v Brně nevyrazil. V tomto je primátor spíše než politikem více správcem města, který musí sousedům a občanům svého města umět vysvětlit každý svůj krok, každý nápad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: tan

Jak byste tedy vše řešili vy?

Mě taky štve, že prošetření Blažkovy kauzy budeme platit my, ale na druhou stranu, jak byste to řešili vy jako ANO? Protože zas neřešit to je podle mě taky špatně, takže je to vlastně takový začarovaný kruh. Kdyby vše zaplatil sám Blažek by bylo nejlepší, ale podle mě naprosto nereálné. Co ale třeba...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

20:03 Josef Skála: Izrael se tlačí do pozice, která se mu vymstí. Role Zelenského

„Izrael, o jehož vznik se velmi zasloužil SSSR, se stal součástí širší hry, která byla namířena prot…