Ruský plyn si kupujeme z Německa za násobky ceny. Vitásková udeřila na politiky

05.02.2022 13:35 | Rozhovor

„Česko na prvním místě“ – to je heslo, s nímž Alena Vitásková startuje svou prezidentskou kampaň. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zmiňuje svůj cit pro národní zájmy, které hájila i během svého angažmá v ERÚ. „Kdyby naši politici měli alespoň špetku národního zájmu, prioritu Česko, tak nemáme nyní nejvyšší ceny energií ze všech zemí EU,“ podotýká zkušená manažerka. Ruský plyn si totiž kupujeme z Německa za násobky jeho ceny...

Ruský plyn si kupujeme z Německa za násobky ceny. Vitásková udeřila na politiky
Foto: Archiv Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Před dvěma týdny jste oznámila, že budete kandidovat v prezidentských volbách, které budou v roce 2023. Uvedla jste, že se vyjádříte jak k programu, tak ke svému týmu, jakmile bude termín voleb vyhlášen. V prohlášení jste uvedla „Miluji naši vlast.“ To je vaše heslo do voleb?

„Miluji naši vlast“ – to je emoce, láska, pocit, vyznání. Je to národní cítění, úcta k lidem, k našim předkům, kteří zde po staletí vytvářeli národní hodnoty. Sounáležitost se zemi, ve které jsem vyrůstala, žiji a chci, aby spokojeně žili naše děti, vnuci. „Miluji naši vlast“ rozhodně není heslo.

Anketa

Má Miloš Zeman v tuto chvíli vaši důvěru? (Ptáme se od 3. 2. 2022)

78%
19%
hlasovalo: 55268 lidí

Když to není vaše heslo, tak s čím půjdete do voleb? Nemám na mysli program. Ale to, s čím do voleb půjdete, byste nám mohla říci, nebo alespoň naznačit. A prosím, neodpovídejte otřepanou frází „já nesmím ani naznačovat“. Tak prozradíte svým fanouškům něco?

Fanouškům a podporovatelům ráda sdělím něco dřív. Do prezidentské kampaně půjdu se svým životním krédem „Česko na prvním místě“. Doufám, že většina našich občanů, podnikatelů se s tím ztotožní. Že se nakonec bude líbit neokázalost kampaně a smysl mých kroků. Možná, že si někdo vzpomene, že dokonce jako předsedkyně ERÚ jsem začínala prezentace: „Národní zájmy nad evropskými a evropské nad světovými“. Měla jsem k tomu takový symbol, trojúhelník v národních barvách. Prostě je to ve mně celoživotně.

„Česko na prvním místě“ – to jste převzala heslo pana prezidenta Trumpa v jeho prezidentských volbách. A jak víte, tak volby nevyhrál. Je dobré takové heslo pak používat v kampani?

Je to modifikované heslo prezidenta Trumpa, kterým probouzel národní cítění. Jsem přesvědčena, že dobré věci se mají přebírat a po světě rozšiřovat. Pokud to bylo pro prezidenta Trumpa heslo, tak pro mě je to celoživotní krédo. Osobně se domnívám, že ani pro něj to nebylo prázdné heslo, ale jeho životní postoj. Těžko se vám přebírá nebo hlásá to, co sám necítíte, čemu sám nevěříte. A národní cítění opravdu nemá každý. Pan prezident Trump ho má.

Naopak špatné věci by se měly utlumovat. Jako například „apetit“ k válčení a k porobování národů. Je daleko složitější válečné konflikty zastavit a řešit mírovou cestou, než zahodit diplomacii při jejich vznikání a začít harašit zbraněmi.

„Česko na prvním místě“ není pro mě heslo, je to mé životní krédo. Je to filozofie, je to v širokém spektru pohled na život a priority, které máte. Ale to již jdeme hlouběji do volebního programu, loga, které s tím souvisí.

Kdyby naši politici měli alespoň špetku národního zájmu, prioritu Česko, tak bychom nyní neměli nejvyšší ceny energií ze všech zemí EU. Nekupovali bychom ruský plyn za násobky ceny z Německa a měli bychom dlouhodobé kontrakty na levný plyn s Gazpromem, jako například Německo, Itálie, Francie, Maďarsko a další. Neprodávali bychom naši levnou elektrickou energii na burzu do Lipska a uspokojili bychom nejdříve naše spotřebitele touto levnou  energií – a pak teprve prodáme přebytky. Jako například Francie. Nevrháme národ do bídy, neharašíme zbraněmi a nevrháme naše děti do válečného konfliktu.

„Česko na prvním místě“ musí být v mysli každého – jen tak můžeme mít prosperující stát, ve kterém lidé žijí spokojeně a jsou hrdí na svoji vlast a většina z nich i na své politiky.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Karel Výborný

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

To s tím porušováním slibů začínáte brzy

Před volbami jste slibovali nezvyšovat ceny MHD, teď jste u moci asi měsíc a už slib porušujete a ceny jízdenek zvyšujete. Navíc v době, kdy ceny pohoných hmot klesají. Co se teda změnilo, že jste takhle otočili?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co budeme žrát? Jako středověk.“ Jídlo dle představ EU. Venkov mluví

4:39 „Co budeme žrát? Jako středověk.“ Jídlo dle představ EU. Venkov mluví

VIDLÁKUV TÝDEN Zemědělství, které bude kvůli Green Dealu snižovat emise? „Bude to jako ve středověku…