Státní rozpočet na příští rok se schodkem 241 miliard korun je schválen Poslaneckou sněmovnou a čeká na podpis prezidenta republiky, který si vyhradil poměrně značný čas k přemýšlení. Neočekává se ovšem, že by ho nakonec nepodepsal. Máte srovnání s tím, jak se k návrhům rozpočtu stavěl exprezident Zeman. Jak to nyní vnímáte?
Vždy jsem jako ministryně financí chodívala prezidenta Miloše Zemana s návrhem státního rozpočtu seznámit dopředu a otevřeně řekl, co se mu líbí a nelíbí. Nakonec ho vždy podepsal. Dnes jsme v jiné situaci. Prezident má kolem sebe ekonomické poradce a těm se to nelíbí. Nemohou jako ekonomičtí experti ignorovat názory nezávislých institucí, zvláště Národní rozpočtové rady, která v říjnu přišla s nejzásadnějšími nedostatky ve výši 40–50 miliard s tím, že rozpočet buď obsahuje nadhodnocené příjmy nebo podhodnocené výdaje. U řady výdajů chybí legislativa. Nemluvě o tom, že většina ekonomických odborníků, komentátorů a politologů se veřejně vyjadřuje jedním hlasem v duchu, že takhle nelze státní rozpočet stavět.
Sama jsem upozorňovala na to, že máme prvního ministra financí od vzniku České republiky, který nedodržuje poctivé rozpočtové řemeslo. Říkám to s veškerým respektem ke svým předchůdcům, ať byli z jakékoli strany a lišili jsme se prioritami a politickými preferencemi. Vždy ale všichni respektovali zásady poctivého rozpočtování. Tohle se za této vlády neděje a od jejího nástupu se to každý rok opakuje stále dokola. Vzhledem k tomu, že to ministru Stanjurovi dosud vždy prošlo, zakousl se teď do největšího krajíce, protože chtěl mít schodek zdánlivě nižší, aby mohl prezentovat, jak vláda konsoliduje veřejné finance. Problém je v tom, že nekonsoliduje. Stačí se podívat na tvrdá čísla. Konsolidace je kolem 0,37 procenta HDP, což je nic. A to ještě zvedli daně a zpomalili valorizaci důchodů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
ekonomika , Fiala , rozpočet , svoboda projevu , totalita , vláda , Schillerová
autor: Radim Panenka
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 10 | 0
Další články z rubriky
11:42 Foldyna si četl Koudelkovu zprávu: Groteska, slátanina
Úřad vedený magorem ale, vcelku logicky, může generovat pouze magorské výstupy, řekl pro Parlamentní…
- 0:01 Důchody podle Ústavního soudu: Plán SPD, jak vrátit spravedlnost
- 0:00 Vyoral k výpadku proudu: Tak mají další pádný důvod zdražovat
- 9:02 Stranický týdeník, dříve „orgán“. Předvolební Šafr do schránky
- 4:43 Trump hraje poker, Putin šachy. Kvůli degradaci elit Západu je jaderná válka reálná
- 4:44 Negramotnost, armáda a prezident Pavel. Historik Fidler kárá i vládu