Senátor z ODS: S aktivními účastníky sametové revoluce se roztrhl pytel. Jako po roce 1945, to byl také každý partyzán

02.12.2019 19:23 | Zprávy
autor: Václav Fiala

ROZHOVOR S aktivními účastníky listopadové sametové revoluce jako by se roztrhl pytel. Podle senátora za ODS, starosty jednoho z plzeňských obvodů Lumíra Aschenbrennera to připomíná dobu po druhé světové válce, kde byl také každý partyzánem nebo se jinak angažoval v odboji. Při vší té slávě a hledání nejlepšího Čecha jako kdybychom zapomněli na naše letce v RAF. A co když bude Trikolóra spolupracovat s ANO? Nevysaje Andrej Babiš Václava Klause mladšího?

Senátor z ODS: S aktivními účastníky sametové revoluce se roztrhl pytel. Jako po roce 1945, to byl také každý partyzán
Foto: archiv L. Aschenbrenner
Popisek: Senátor Lumír Aschenbrenner

Jak byste zhodnotil listopadové oslavy? Připomněli jsme si sametovou revoluci důstojně?

Já jsem člověk, který nemá příliš v lásce organizované oslavy. Chápu ale, že jak stát a jeho čelní představitelé, tak i města a obce se k podobným výročím musí nějak postavit. Já si „Listopad“, který považuji za počátek navrácení svobody a demokracie v naší vlasti, připomněl na několika akcích v Plzni. Myslím, že Plzeň se k tomuto výročí připojila velmi důstojně a akce byly i nápadité a občané Plzně se do nich mohli i aktivně zapojit.

Co se mi nelíbí je, že dnes se k zásluhám o nabytí naší svobody hlásí i lidé, kteří pro to nikdy nic neudělali. Podobně jako bylo po roce 1945 v tehdejším Československu tolik partyzánů a odbojářů, že by se do našich lesů a sklepů ani nevešli. Vypadá to, že každý byl v ulicích a že každý byl v Praze na Národní třídě. To ale není pravda! Nelíbí se mi ani to, když někdo uráží a píská na lidi, kteří šli položit kytku či zapálit svíčku na Národní třídě, jak se to stalo v případě Václava Klause mladšího. Ať už byla z jeho strany účast a možná odezva, které se mu dostalo, kalkul, či ne. S ODS, jíž jsem členem, se sice nerozešel v dobrém, ale pořvávat na něj u takové příležitosti je velmi nedůstojné. I protestovat se dá důstojněji a třeba i vtipněji.

Samozřejmě velmi oceňuji disidenty, kteří bojovali proti komunistickému režimu i všechny ty, kteří se nebáli pozvednout svůj hlas proti totalitě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

0:01 Opozice zcela za hranou. Poslanec Doležal popsal, co zažívá

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Zcela za hranou standardních principů a mantinelů parlamentní debaty, říká poslane…