Složitá kauza Zadeh: Spolupráce s cizími tajnými službami je smrtelný hřích, tvrdí muž, který případ sleduje

09.12.2016 13:44

Podle obžaloby šidil Zadeh a jeho čtrnáct společníků stát při dovozu pohonných hmot do Česka, celková škoda činí 2,5 miliardy korun. O muži, který znovu skončil za mřížemi, ParlamentníListy.cz hovořily se Zdeňkem Jemelíkem ze spolku Šalamoun.

Složitá kauza Zadeh: Spolupráce s cizími tajnými službami je smrtelný hřích, tvrdí muž, který případ sleduje
Foto: Archiv Z. Jemelíka
Popisek: Zdeněk Jemelík

Lze úvodem vysvětlit, z čeho je pan Zadeh vinen?

Pan Zadeh je obžalován z řízení sítě obchodníků, kteří při obchodování s PHM krátili DPH a během třinácti měsíců způsobili škodu 2,5 miliard korun. Zábavné na tom je, že podstatná většina lidí, které měl řídit jej nezná (pro vysvětlení: znají ho 3 obžalovaní manažeři P.P.S. a možná 2 svědci z cca 60  ho aspoň někde viděli).

Dokazování viny Shahrama Zadeha není a nebude pro české soudy jednoduché. Vy sám jste v jednom článku v Parlamentních listech usoudil, že projednávání případné žaloby u Evropského soudu by bylo pro českou justici zdrojem mezinárodní ostudy. Proč?

Monitoroval jsem již desítky kauz, ale v žádné nebyla tak vysoká koncentrace procesních pochybení a nezákonností v přípravném a vazebním řízení jako v této. Netýká se to otázky viny a neviny: jak to je s jeho zaviněním, to si v současném stavu netroufám odhadnout. Ale i lump má právo na spravedlivý proces.

Jak se v tomto světle jeví událost, kdy byl Zadeh propuštěn na základě rekordní kauce 150 milionů korun a hned na dvoře věznice znovu zatčen?

Bylo to účelové darebáctví. Měli současně kauci a chlapa za mřížemi.

Případ Zadeha je nesmírně složitý. Je proto možné, aby někdo byl již dnes přesvědčen o jeho nevině?

Určitě. Jeho žena, rodiče a někteří právníci, kteří věc sledují.

Zadeh je český občan, ale íránské národnosti a jeho rodný Teherán se o něj rovněž „zajímá“. Jak vnímáte toto?

Patrně zájem „Teheránu“ vyvolala naše média vyprávěním o jeho zapojení do pátrání po „Hance a Tonče“. Spolupráce s cizími tajnými službami je smrtelný hřích.

V případu vystupuje jedna osoba nejdříve jako spoluviník, dnes je z něj s policií spolupracující svědek. Jak podle Vás takové změny prospívají názorům u nás i v zahraničí na celé vyšetřování?

Škodí mu. Zpochybňuje to zákonnost vyšetřování. Jde to za hranice postavení spolupracujícího obviněného, status spolupracujícího spolupachatele jako svědka trestní řád nezná. Až se to dostane k Evropskému soudu pro lidská práva, Evropa se bude divit, co se to u nás děje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci

7:20 Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci

ROZHOVOR „Jsem přesvědčen, že někdo donutil policisty, aby žádali o vydání premiéra dva měsíce před …