Jak byste hodnotil svůj první rok ve funkci? Co se od vašeho nástupu ve městě změnilo?
Nepatřím k těm, kdo si staví jen malé cíle, ale ani kdo si neváží i menších úspěchů. Určitě, jak se říká, během na dlouhou trať je splnění jednoho z cílů našeho volebního programu: posílit důvěru občanů v radnici, navázat komunikaci s občany a podporovat jejich zapojení do dění ve městě. Co v tomto smyslu přinesl první rok v mé funkci? Aktuálně vyhodnocujeme výsledky prvního participativního rozpočtu. Milým překvapením byla velká účast občanů v dotazníkovém šetření pro návrh Program rozvoje města připravovaný po více než desetileté pauze na období příštích deseti let. Se zájmem občanů se setkalo jedno z prvních rozhodnutí nové rady města zřídit jako své poradní orgány komise složené převážně z občanů města, protože dosud byly zřizovány jen ze zákona povinné výbory. Nyní se členové komise například podílejí na rozdělování dotačních prostředků města, na přípravě koncepce sportu, na kulturním dění ve městě včetně praktické přípravy tradičního Dne města Mimoň a na mnoha jiných činnostech. Při vyhlášení soutěže o chybějící logo města jsme obdrželi nečekaných 66 návrhů, převážně od občanů našeho města. Zájem veřejnosti o seznámení se s praktickým výsledkem nově navázané spolupráce se studenty Technické univerzity v Liberci – s návrhem zástavby náměstí – byl také pro nás milým překvapením a utvrdil nás v předsevzetí pravidelně zapojovat občany do přípravy revitalizací veřejných prostor.
Jedním z mých osobních cílů, s nímž jsem také vstupoval do voleb, bylo zasadit se o prosazování zájmů našeho města, v širším pohledu pak mikroregionu Podralska, v Libereckém kraji, protože si myslím, že tato oblast nepatří do jeho „priorit“. Ve spojení s naplňováním tohoto cíle je změna postoje Libereckého kraje k řešení tranzitní kamionové dopravy u nás pro mne velkým osobním úspěchem.
Aktuálně je asi veřejností nejvíce pozitivně vnímanou změnou zrušení společnosti Mimoňská komunální a.s. a sjednocení správy všech bytů v majetku našeho města pod odbor úřadu. Za tímto krokem je jasný cíl: zajistit jednotný postup při správě bytů spojený s „přidělováním“ bytů, s uzavíráním nájemních smluv, zavést jednotný systém údržby a rozvoje bytového fondu, nastavit jednotné podmínky pro uzavírání nájemních smluv, systém výběru dodavatelů zakázek apod. Teprve sjednocením všech bytů přímo pod město může dojít k naplňování správy bytů na principu řádné péče obce o všestranný rozvoj svého území a o potřeby občanů, jak nám ukládá zákon o obcích. Dostupné a kvalitní bydlení k základním projevům takovéto dobré péče určitě patří. Společnost Mimoňská komunální a.s. byla dokonce povinna hospodařit s byty za účelem zisku, protože to je základní princip fungování každé akciové společnosti. V neposlední řadě bude benefitem převodu správy bytů přímo pod město možnost čerpání dotací na opravy a udržování bytového fondu obce, vedení jednotného pasportu o stavu veškerého bytového fondu v majetku města či využití jednotného softwaru pro správu bytů apod. Vzhledem k přijetí usnesení, jímž byla předána kompetence k uzavírání smluv na odbor správy majetku, rada města se stává „odvolacím orgánem“, nedojde ani k nárůstu úkonů spojených s pronájmy bytových a nebytových prostor veřejným subjektem.
Jak zvolení ovlivnilo váš osobní život? Nelitujete svého rozhodnutí kandidovat?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Kateřina Synková