Svoboda je pro mladé lidi důležitější než jistoty. Mamánci? To je jinak, vysvětluje Pirát Ferjenčík

11.10.2018 10:24 | Zprávy

Komunální volby v Praze poukázaly na jednu zásadní změnu. Hlavní město již nelze považovat za baštu pravicové politiky, časy se mění. Éra, kdy se s nadsázkou říkalo, že by v Praze bez problémů zvítězila i tenisová raketa Václava Klause, je již pryč. Do popředí se dostávají jiné subjekty. Tradiční favority z ODS, hnutí ANO i silnou TOP 09, letos kandidující v rámci uskupení Spojené síly pro Prahu, zaskočily dva jiné subjekty. Piráti, jejichž pražskou volební tváří byl Zdeněk Hřib a hnutí Praha Sobě, které vede starosta Prahy 7 a poslanec za KDU-ČSL Jan Čižinský. Poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík poodhalil důvody pražské voličské revoluce.

Svoboda je pro mladé lidi důležitější než jistoty. Mamánci? To je jinak, vysvětluje Pirát Ferjenčík
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Ferjenčík

Do zastupitelstva hlavního města se podívá pouze těchto pět subjektů, přičemž nejsilnější ODS získala 14 mandátů a nejslabší ANO 12. Praha Sobě, Piráti i Spojené síly pro Prahu budou disponovat 13 křesly. K sestavení koalice je tedy třeba trojstranná dohoda. Vítězství ODS není natolik výrazné, aby samo o sobě zaručovalo zisk primátorského postu nebo jen účast na vládě nad Prahou.

Poslanec za Piráty Mikuláš Ferjenčík se domnívá, že Praha je velmi svobodomyslným městem. „Lidé jsou tu otevřenější novým nápadům, řada změn, které ve společnosti probíhají, začínají v Praze, ačkoli jiné podněty přicházejí pro změnu z regionů. Praha je také specifická tím, že do ní proudí obrovské množství obyvatel z celé země, žije zde mnoho studentů,“ zdůvodňuje proměnu Ferjenčík.

Podle pirátského poslance se navíc od revoluce změnilo vnímání pravice, která přestala být automatickou zárukou svobodomyslnosti. „I strany jako Piráti, kteří se na pravolevé ose nikterak nevyhraňují, mohou v Praze dosáhnout dobrých výsledků,“ vysvětlil úspěch své strany Ferjenčík.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak přesně chcete docílit těch sankcí za omezování svobody slova?

Jak by to jako vypadalo v praxi, protože to omezování tu je, i když ti, co se ho dopouští tvrdí opak. Problém taky je, že vás třeba nechají nechají říci svůj názor, ale vzápětí vás za něj nálepkují. Třeba tato vláda. Na takové případy by se postihy také vztahovaly? A jaká? A jak chcete postihnout om...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

13:30 Josef Mašín k válce: Jak bychom dopadli, kdybychom požádali o pomoc rodinu Petra Pavla?

„My jsme až později zjistili, že nebyli Němci jako Němci, podobně Rusové jako Rusové. Na naší cestě …