Takhle se splést? Zase lhali, aby ovlivnili volby. Rajchl a poučení ze Slovenska

04.10.2023 17:20 | Rozhovor

„Za mě hlavní komentář. Neposlouchejme média, neposlouchejme agentury a hlasujme srdcem ve prospěch naší země. To je nejlepší poučení, které nám Slováci v sobotu dali,“ okomentoval výsledky voleb u našich východních sousedů předseda PRO Jindřich Rajchl. Upozornil i na vývoj vleklé kauzy Dozimetr. „To znamená, že z mého pohledu je podezření velmi zásadní,“ podotkl.

Takhle se splést? Zase lhali, aby ovlivnili volby. Rajchl a poučení ze Slovenska
Foto: screen: Facebook
Popisek: Protivládní demonstrace na Václavském náměstí.

Na začátek, sledujeme řadu pěkných vyjádření ke slovenským volbám. Takový hezký přímý přenos, jak ingerují jiné státy do dění. Koneckonců premiér popřál Slovensku dobrou vládu. Váš komentář? 

Myslím si, že na prvním místě je potřeba říct, že považuji za velmi neseriózní hodnotit, jestli si Slovensko zvolilo dobře, nebo špatně. Je to vůle obyvatel. Člověk, který ctí demokracii musí především respektovat výsledky voleb. Slováci se rozhodli a komentovat to jakýmkoli způsobem, že se přidali k Východu a opustili západní cestu apod., jsou úplné nesmysly. Jen to ukazuje, jak současná liberální scéna vnímá situaci tak, že buď volíte podle nich, nebo volíte špatně. (Smích)

To je úplně směšná záležitost. Některé komentáře jsou absolutně za hranou. Když jsem dnes četl komentář pana Vondry z ODS, že udělali chybu na Slovensku, že Fica jen obvinili a že ho měli zavřít, tak to je podle mě už úplně za hranou jakéhokoliv slušného vyjadřování v rámci politiky. To je první věc.

Situace je na Slovensku velmi jasná. Podle mého názoru vyhrál politik a strana, která jednoznačně preferuje slovenské zájmy. Má na mezinárodní politiku stejný náhled jako máme my v PRO. Shodneme se s panem Ficem až neuvěřitelně, řekl bych, že dokonce ve sto procentech. Doufám, že se podaří sestavit vládu.

Podle mého názoru je klíčové, že prohrála média, protože samozřejmě Progresivné Slovensko byl mediálně vytvořený projekt, který by bez obrovské a masivní podpory mainstreamových médií nezískal ani poloviční výsledek. O tom jsem přesvědčen. Jsem rád, že Slováci neudělali stejnou chybu jako my, že se nenechali zmást a zvolili si podle svého vlastního úsudku a ve prospěch své vlastní země.

Největším poraženým jsou podle mě agentury, které zveřejňovaly různé průzkumy. Pokud se splete o maximálně čtyři procenta, může to být chyba. Ale pokud se spletete o sedm procent? Pak je to jednoznačně snaha volby ovlivnit. Zase se jen ukázalo, že odhady jsou pouhou manipulací. Nezobrazují, jak to je, ale jak si liberálové přejí, aby to dopadlo. Podle mého názoru by se z toho měli nejen poučit všichni lidé a výsledky v podstatě nesledovat, ale měla by být vyvozená odpovědnost některých analytiků agentur, protože je naprosto zřejmé, že nám prostě lhali. Progresivné Slovensko ani náhodou nemělo šanci porazit Smer, jak jsme se dozvídali v průzkumech před volbami.   
             
Premiér se zúčastní jednání téměř padesáti hlav států a vlád, kde se bude v rámci plenárního zasedání věnovat geostrategickému postavení a budoucnosti Evropy jako celku. Má se také zúčastnit jednání k tématu energetiky a boje proti změnám klimatu. Nicméně, jak se po slovenských volbách bude vyjednávat v rámci V4?

Samozřejmě že se někteří členové vlády, jako například paní Černochová a pan Rakušan a samozřejmě i prezident Petr Pavel, dopustili obrovského diplomatického faux pas. Tohle se nedělá. Před volbami a vůči zemi, se kterou potřebujete udržovat nějaké styky, tak v žádném případě nekomentujete. Můžete říct, že je někdo váš favorit, ale stejně tak musíte dodat, že se těšíte na spolupráci s jakoukoli vládou, kterou si Slovensko zvolí, a že se prostě budete snažit navázat vztahy na co nejužší bázi. To neproběhlo. Naopak Petr Pavel nám v podstatě řekl, že dojde ke zhoršení vztahů mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Paní Černochová řekla, že jsme první na ráně a podobné řeči. A tohle jsou samozřejmě větičky, které se v diplomatických kruzích pamatují. V tuto chvíli se spolupráce se Slovenskem bude navazovat poměrně obtížně. Nejlepší řešení by bylo, kdybychom vládu změnili tady u nás a zvolili si vládu, která naopak má stejné vnímání jako Robert Fico.

Samozřejmě, co se týká účasti na celoevropské konferenci, to je úplně o ničem, nevyřeší se vůbec nic. Neustálé zelené dogma, které slouží jen, aby se obohacovaly některé obrovské korporace a konglomeráty. To nemá s reálnou politikou vůbec nic společného, máme daleko závažnější problémy, než je boj s klimatem.

Co se týče energetiky, je situace ještě horší. My de facto doplácíme na společnou evropskou politiku. Neměli bychom hledat společné řešení pro celou Evropu, ale nejlepší řešení pro naše občany. Že se pan Fiala účastní této konference, tak jediné, co si přiveze, budou zase instrukce od svých mocipánů. Tím pádem se žádného zlevnění energií nedočkáme. V energetice se nejvíce ukazuje, že jsme ekonomickou kolonií Západu a na zmiňované konferenci se to jen potvrdí.

Zřejmě jsem někde viděla nejspíš vyjádření ministra Síkely o zdražení asi o deset procent atd. 

To je minimum a optimistický odhad. Bude výrazně vyšší. Bavíme se pouze o poplatcích za obnovitelné zdroje, ale lze očekávat, že v zimě jako vždycky cena elektřiny ještě stoupne. Na zastropování vláda nemá peníze. Opravdu jsem zvědav, jak se vše promítne do konečné ceny. Rád bych v této souvislosti poukázal na to, že ještě 11. 5., když byl představován balíček opatření ze strany vlády Petra Fialy, tak nám pan Stanjura říkal, že poplatky nikdo platit nebude a že je zruší. Během pěti měsíců totálně otočili svůj názor na tuto problematiku. Slibovali nesplnitelné. Tato vláda v podstatě lže pokaždé, když otevře pusu. Je neuvěřitelné, kolik lidí tomu může věřit. Je až směšné, že 11. května ministr financí něco slíbí a 1. října je všechno úplně jinak.  

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

plat

Dobrý den, je pravda, co tvrdí ten mladý youtuber a europoslanec, že kromě vysokého platu, což se ví dlouho, dostávají ale europoslanci ještě další peníze? Prý až 700 000 korun měsíčně na odměny svého týmu a 127 000 na vedení kanceláře ve své zemi, současně si jsou vám propláceny letenky do země v ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kritizovat islám? To už se asi smět nebude. Toby Young odhalil, na co se Britové mohou těšit

9:25 Kritizovat islám? To už se asi smět nebude. Toby Young odhalil, na co se Britové mohou těšit

Velká Británie se má pod vládou labouristů na co těšit. Kritika islámu? Kritika transgenderismu? Zak…