To Západ, ne Putin. Proč platíme za energie třikrát víc než Maďaři? Odborník ví

16.12.2024 16:30 | Rozhovor

Čeští politici se nemohou vymlouvat na Green Deal ani na Putina, likvidace průmyslu a energetiky je dílem Západu. „Zprávy z mainstreamového tisku, že se česká ekonomika zlepší, jsou jenom ideologické nepravdy. Zelená transformace si vyžádá biliony korun do zdrojů, které nevyrobí elektřinu v době, kdy ji potřebujeme, tedy především do výstavby fotovoltaických elektráren,“ říká pro ParlamentníListy.cz expert na energetiku Vladimír Štěpán. Jím vedené hnutí JaSaN odmítá Green Deal, jehož prosazování vede k devastaci životního prostředí a životní úrovně obyvatel.

To Západ, ne Putin. Proč platíme za energie třikrát víc než Maďaři? Odborník ví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda odborné skupiny Energie není luxusní zboží Ing. Vladimír Štěpán

Jaké jsou vyhlídky obyvatel České republiky na přijatelné ceny energií v příštím roce?

 Už se objevily informace, že v roce 2025 prý přijde zlom a že ceny elektřiny i plynu klesnou o desítky procent. Lze tomu věřit? Nejvyšší ceny elektřiny i plynu v Evropské unii máme od zastropování cen energie naší vládou v září 2022. Česká republika jako jediný stát zvýšil ceny nad doporučení EU. Elektřina byla zastropovaná na 5 000 korun za 1 MWh. To byl dvoj- až trojnásobek proti jiným států. Postupně začala nákupní cena cena elektřiny na burze klesat na 4 500 korun za 1 MWh, pak na 4 000 a dále na 3 500 korun za 1 MWh. V jiných státech klesala cena energie rychleji. Ve druhé polovině roku 2024 klesla cena elektřiny i pod 3 000 korun. Celé to období měla polostátní firma ČEZ nejvyšší cenu pro odběratele, to o něčem svědčí.

Co s cenami elektřiny provede přechod na obnovitelné zdroje energie?

Evropská unie i Česká republika sdělily, že zelená transformace si vyžádá biliony korun do zdrojů, které nevyrobí elektřinu v době, kdy ji potřebujeme, tedy především do výstavby fotovoltaických elektráren. Biliony korun zbytečných nákladů se promítají do cen energie pro odběratele a bude to trvat po dobu provozní podpory těchto zdrojů. To nutně povede k dalšímu dramatickému zvyšování cen elektřiny, a tím i rozdílu mezi cenou elektřiny v USA a v Evropské unii. Na fakturách za elektřinu přibývají nové a zbytečné položky, například za provoz Elektroenergetického datového centra, které je datovým centrem pro sdílení elektřiny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Stávka na ČT

Co říkáte na to, že ČT, která je placená z našich peněz vlastně stávkuje a zasahuje stávkou do vysílání? Já chápu, že chtějí vyjádřit svůj názor a ve svém volném čase, ať tak činí, ale zasahovat do vysílání mi nepřijde vzhledem k poplatkům, které platíme košér. Jak se na to díváte vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kapitál potřebuje expandovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusealfins , 16.12.2024 17:32:32
Já bych upřesnil, kdo nás a téměř celou Evropu odpojil od levných energií. Byly to USA, jakožto náš fakticky evropský protektor. Pravda je to prostá, ale nežádoucí. Sázka stávajícího a předchozího impéria dostat se k ruským zdrojům prozatím nevychází podle plánu, který je starý již více než 200 let.

|  14 |  0

Další články z rubriky

Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

18:00 Rukopis Dozimetru v Praze. Podrazy, korupce, pivo za 100 korun. Urban účtuje s papaláši

Architekt, pražský zastupitel a kandidát SPD na primátora hlavního města Prahy Milan Urban v rozhovo…