Vlastimil Ježek: Komunisté by nám covid tajili. Jako Černobyl. Trump, Babiš a Zeman škodí egem. Ale lze je porazit

17.11.2020 13:24 | Zprávy

ROZHOVOR Nemyslím si, že nás covid-19 připravil o naše polistopadové svobody. Kdybychom se i v létě chovali sami trochu obezřetněji, nemusela by některá současná opatření ani existovat. Jenomže toho není podstatná část společnosti evidentně schopná, bohužel. Takhle hovoří Vlastimil Ježek. V roce 1989 se angažoval ve studentském stávkovém hnutí. Pak byl například ředitelem Českého rozhlasu a Národní knihovny. V současnosti šéfuje v pražském Obecním domě a varuje před přílišnou sebejistotou a nabubřelostí.

Vlastimil Ježek: Komunisté by nám covid tajili. Jako Černobyl. Trump, Babiš a Zeman škodí egem. Ale lze je porazit
Foto: hns
Popisek: Vlastimil Ježek nyní šéfuje Obecnímu domu v Praze

Jak moc poškodila zatím „dvouvlnná“ koronakrize fungování Obecního domu v Praze, kde jste šéfem představenstva?

Nepoškodila, letos už podruhé – a poprvé ve více než stoletých dějinách tohoto nádherného pražského paláce – Obecní dům pro veřejnost na dlouhé týdny „jen“ zcela uzavřela. Škody pro společnost, která ho provozuje, budeme sčítat až po krizi. Zatím není vůbec jasné, kdy skončí. Ale už teď je zřejmé, že půjde o ztráty v desítkách milionů korun. Jde ale jen o peníze, zdraví a životy mají bezesporu přednost.

„Zkuste oslavit 17. listopad třeba nahlédnutím do Rudého práva sedmdesátých či osmdesátých, tedy normalizačních let. Hned vám bude lépe.“ K tomu jste nabádal v rozhovoru, který jsme spolu vedli v roce 2012. Někteří lidé znechucení nouzovým stavem kvůli pandemii koronaviru a opatřeními s ním spojenými přirovnávají „orouškovanou současnost“ k době normalizační nesvobody. Co vy na to?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Markéta Gregorová byl položen dotaz

A co další produkty?

Děkuji za vaši snahu řešit problém, že pokud si lidé něco koupí, musí mít jistotu, že o to nepřijdou jen proto, že se to přestane vyplácet vydavateli (vaše slova, s kterými úplně souhlasím). Jen vy mluvíte jen o hrách. Týká se to i programů, které si zakoupíte třeba do počítače? A neukazuje přístup ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…