Vrbětice? Pšouk. U Koněva byli útočníci Češi. Z Moskvy mluví ,,agent" Soloduchin

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte si více v tomto článku.

22.04.2021 13:52 | Rozhovor

ROZHOVOR Série špionských skandálů skončila neslavně. V odstranění památníku maršála Koněva i opakovaném vyhošťování ruských diplomatů byla „útočníkem“ česká strana či česká média. To říká Oleg Soloduchin, bývalý zástupce ředitele Ruského střediska vědy a kultury v Praze. Právě on se jako ruský zpravodajec objevil v dokumentech bývalého britského agenta Christophera Steela a následně i v knize Luka Hardinga Tajná dohoda: Jak Rusko pomohlo Trumpovi získat Bílý dům. Bylo však prokázáno, že jde o křivé nařčení.

Vrbětice? Pšouk. U Koněva byli útočníci Češi. Z Moskvy mluví ,,agent" Soloduchin
Foto: Archiv OS
Popisek: Oleg Soloduchin, bývalý zástupce ředitele Ruského střediska vědy a kultury v Praze

Jak vnímáte prohlášení premiéra Andreje Babiše, že do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích byli zapojeni důstojníci ruské Hlavní správy rozvědky (GRU)?

V této historii jsou zcela známa jen dvě fakta. A to, že se dva lidé, které zahraniční masmédia považují za zaměstnance GRU a persony Petrova a Boširova, v polovině října 2014 nacházeli v Česku a, že 16. října a 3. prosince 2014  nastaly výbuchy ve skladech munice ve Vrběticích.

Vše ostatní je v oblasti dohadů, verzí a hypotéz. Neexistuje potvrzení, že takzvaní „agenti GRU“ tyto sklady navštívili. Nevíme, odkud má česká strana informace o plánech teroristů, jestliže to byl teroristický čin, na odpálení za hranicemi českého území. Nevíme také, co vybuchlo a komu to patřilo. Firma Emiliana Gerbeva popírá svou zainteresovanost na věcech ve skladu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Trefné

,,Politika se změnila v soutěž o to, kdo koho označí za většího lumpa. O budoucnosti se mluví stále méně. Návrhy se neposuzují podle jejich přínosu, ale podle toho, kdo je vyslovil. Politické strany se většinou zabetonovaly ve svých pozicích, a to samé se často stalo i s jejich členy a kandidáty. Za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

12:59 „Jinak bych nic neposílal.“ Jak to bylo s dopisem pro ÚS

Potřebuje ÚS k řešení žaloby prezidenta spoustu času? Na tuto otázku pro ParlamentníListy.cz odpovíd…