Zásadní dění kolem elektřiny v Evropě: „ČR bude místo exportu dovážet.“ A to není vše

07.01.2025 21:15 | Rozhovor

„Během pár let se staneme absolutně závislými na dovozu elektřiny. Cena emisních povolenek – pokud některá vláda nenajde odvahu z toho systému vystoupit – v průběhu pár let odstaví české uhelné elektrárny,“ sdělil ParlamentnímListům.cz redaktor webu iUHLI.cz, který dlouhodobě sleduje vývoj v energetice, Přemysl Souček. Varovných signálů v české energetice je však daleko více.

Zásadní dění kolem elektřiny v Evropě: „ČR bude místo exportu dovážet.“ A to není vše
Foto: Tomáš Novák
Popisek: Dlouholetý redaktor serveru iUHLI.cz Přemysl Souček

Poroste cena energií a poplatků s ní spojených ještě anebo si již můžeme oddechnout?

Oddechnout si můžeme. Ale jen do dalšího oznámení regulované složky ceny elektřiny od Energetického regulačního úřadu. To je totiž část ceny, v níž se budou rozpouštět náklady na posilování sítí a další nezbytné investice kvůli vnucenému posilování role OZE, tedy obnovitelných zdrojů energie, jež jsou však zároveň jen občasnými zdroji energie. A protože budou potřeba celkově stovky miliard, růst této části ceny elektřiny se zastaví kdoví kdy.

V souvislosti s tím je potřeba nenechat se opít rohlíkem, když někdo tvrdí, že cena elektřiny klesá. Vždy se ptejte, co tím řečník míní? Protože zatímco cena takzvané silové elektřiny nyní skutečně klesá, cena za regulovanou složku roste.

V Norsku se vládní koalice v souladu s nejsilnější opozicí vyjádřila v tom smyslu, že je třeba se s elektřinou odstřihnout od Evropy. Jaké to může mít konsekvence?

Nepříjemné. Protože tohle je tématem nejen v Norsku, ale i ve Švédsku. Švédsko je přitom po Francii druhým největším exportérem elektřiny. Exportní je i Norsko. A exportérů elektřiny v prostoru i dosahu EU rychle ubývá. Včetně Česka, jež se letos či příští rok z exportního státu stane státem závislým na dovozu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel jede na NATO. Komentátor ukázal, kdo mu k tomu pomohl

17:40 Pavel jede na NATO. Komentátor ukázal, kdo mu k tomu pomohl

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Petr Pavel chtěl na summit NATO, vláda ho v delegaci nechtěla. Pak …