Zelená „magořina“ z Bruselu. Pak průmysl v Evropě skoupí Čína a Arabové, varuje Čížek z SPD

15.09.2021 17:55 | Rozhovor

Energie i potraviny zdražují. Rostoucí nervozitu občanů, na jejichž rodinné rozpočty zdražování doléhá, může do budoucna ještě zhoršit unijní „Green Deal“, o kterém například předseda ODS Petr Fiala prohlásil, že je třeba se s ním smířit. „SPD nikdy Green Deal nepřipustí! Petr Fiala si tyto poraženecké řeči může nechat,“ říká dvojka pražské kandidátky SPD, vydavatel Jan Čížek. EU v tomto ohledu považuje za nepřítele českého lidu a vyzývá voliče: musíme se bránit! Němců, kteří zelenou EU tlačí, se prý bát nemusíme. To naopak oni budou brzo potřebovat nás, a to velmi.

Zelená „magořina“ z Bruselu. Pak průmysl v Evropě skoupí Čína a Arabové, varuje Čížek z SPD
Foto: Archiv JČ
Popisek: Jan Čížek

Stoupají ceny elektřiny. Podle analytiků jsou na vině ceny emisních povolenek, které musejí kupovat mj. uhelné elektrárny. Jak cenu elektřiny srazit, když emisní povolenky v zásadě nelze ignorovat?

Ceny musí regulovat stát. Takto to udělali třeba v Polsku. Situace je velmi kritická. Cena elektřiny stoupla na burze ze 40 eur za MWh na dnešních 102 eur a každý den to leze nahoru. Na vině nejsou pouze emisní povolenky, ale zcela šílená politika EU. V Německu zavírají jednu jadernou elektrárnu za druhou, stejné je to ve Švédsku. Do toho Green Deal. Oni se rozhodli zcela Evropu energeticky zničit. Ve Švédsku natvrdo v televizi vyzývají občany, aby nepoužívali večer vysavače, protože země nemá dost proudu. Chtějí ho nakupovat u nás, ale díky tomu cena astronomicky stoupá. Naše země má tu výhodu, že jsme soběstační, máme Temelín, Dukovany a uhelné elektrárny. Nesmíme ani jednu odpojit. Proud u nás by se měl prodávat za státem dotovanou nízkou cenu, a naopak do EU prodat s maximální přirážkou. Když jsou hlupáci, ať platí. My na tom musíme naopak získat ekonomickou výhodu.

Rostou i ceny potravin a Vojtěch Filip uvažuje o zákonných možnostech, jak je regulovat. SPD nicméně není komunistická strana, čili jak se k tomu postavit?

Ceny potravin by zůstaly velmi nízké, kdyby se v řetězcích prodávaly české potraviny, a ne šunty ze Západu. Situace je dnes taková, že v hypermarketech se prodávají brambory z Egypta za 30 korun kilo, ale české brambory hnijí ve skladech na Vysočině. Agrární komora pak organizovala prodeje českých brambor přímo ze skladu pro lidi za tři koruny za kilo. Zákony SPD nařizují obchodním řetězcům určité množství potravin, které se vyrábějí u nás, prodávat pouze z českých zdrojů. Tím dáme našim lepší vyjednávací pozici s řetězci a zároveň budou mít jistotu odběru, tedy budou moci zasadit potřebnou zeleninu. Cena se automaticky sníží a českým sedlákům a potravinářům stoupnou zisky.     

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil našel v literatuře Zelenského konec

8:14 Zdeněk Zbořil našel v literatuře Zelenského konec

Nad návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze se pobavil politolog Zdeněk Zboř…