Aš: Informace k pytlovému systému třídění odpadů

17.01.2019 19:09

Pytlový systém třídění odpadů jako doplňková metoda v Aši funguje už více než pět let. Za tu dobu doznal některých změn, například ve výši úlev na poplatku za odpad.

Aš: Informace k pytlovému systému třídění odpadů
Foto: wikipedia
Popisek:

Nyní jsou zaváděny dvě změny organizačního rázu. Do systému se zájemci nově přihlašují v podatelně úřadu v Kamenné ulici, a nikoliv tedy na odboru finančním v budově radnice, jak tomu bylo dosud. K dispozici je také modernější způsob kontroly množství nashromážděného odpadu prostřednictvím webových stránek společnosti ECONIT (www.chytreodpady.cz).

Ostatní parametry zůstávající stejné, tedy 5 Kč za jeden kilogram vytříděného plastu a 1,60 Kč za jeden kilogram vytříděného papíru, pytle, označené QR kódem, jsou i nadále sváženy každý první pátek v měsíci.

Princip pytlového systému spočívá v adresnosti třídění dvou komodit - plastu a papíru - za pomoci QR kódu, kterým jsou odevzdané pytle se shromážděným odpadem opatřovány. Kód identifikuje osobu, která odpad odevzdala. V závislosti na množství takto vytříděného odpadu je účastníkům odečtena částka z ročního poplatku, který platí za svoz odpadu. V Aši je dle obecně závazné vyhlášky stanovena výše tohoto poplatku na 600 korun za osobu a rok. Po dosažení této částky má tento poplatník možnost převést část úlevy přesahující sazbu poplatku na dalšího poplatníka.

V pytlovém systému je dosud přihlášeno cca 950 občanů, aktivně třídí cca 350. V uplynulém roce (účetní období je listopad 2017 – říjen 2018) bylo touto metodou vytříděno 26,2 tun odpadu z plastu, což je o téměř čtyři tuny více než v roce 2017. Papíru bylo odevzdáno 49,5 tuny, zde je pokles o 2,5 tuny, ve srovnání s rokem 2017.

reklama

autor: PV

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Územní studie tentokrát hledí do budoucnosti Henčova a Kosova

22:28 Jihlava: Územní studie tentokrát hledí do budoucnosti Henčova a Kosova

V nedávné době byly dokončeny dvě územní studie, které stanovují rozsah a způsob zástavby na plochác…