Hlučín: První knihu s hlučínskými pověstmi a báchorkami prodává Muzeum Hlučínska

19.10.2018 8:36

Knihu Anny Malchárkové Chudobky - Pověsti a báchorky z Hlučínska prodává už od začátku září Informační centrum Hlučín, sídlící v budově hlučínského zámku.

Hlučín: První knihu s hlučínskými pověstmi a báchorkami prodává Muzeum Hlučínska
Foto: Hlučín.cz
Popisek: Hlučín

 Jedná se o první dílo, které obsahuje soubor dochovaných pověstí z území Hlučínska.

„O literaturu zdejších autorů je poměrně značný zájem, spisovatelky Anna Malchárková nebo Jana Schlossarková jsou zde zvláště populární. Vnímáme proto jako svoji velmi vítanou povinnost podpořit jejich tvorbu tím, že v informačním centru zprostředkováváme prodej jejich knih. To samozřejmě platí i o nové knize Anny Malchárkové, kterou jsme zařadili do prodeje hned, jakmile vyšla,” uvedl Metoděj Chrástecký, ředitel Muzea Hlučínska, pod něž spadá i Informační centrum Hlučín.

„Literární tvorba autorů z Hlučínska patří k největším pokladům, které zde máme. Paní Malchárkové jsme nesmírně zavázáni, že věnovala čas a energii sběru a kouzelnému zpracování místních pověstí, a že takto významně pomáhá pečovat o odkaz našich předků, o zachovávání paměti Hlučínska i posilování lokální hrdosti a identity,” doplnila místostarostka Hlučína Blanka Kotrlová.

„V písemné formě se mnoho pověstí nedochovalo. A pokud ano, jsou to jen kratičké zmínky. Větší část z nich zůstala v ústním podání a jejich konečná podoba záležela na umění jednotlivého vypravěče,“ vysvětluje spisovatelka, která si dala tu práci a zmapovala podstatnou část území Hlučínska, kde se nějaká pověst nebo báchorka ještě dochovala.

Naši předkové jim věřili, výměnou generací se ale postupně vytrácely. Ilustrovaná kniha obsahuje 34 pověstí a báchorek, čerpaných jednak z historických pramenů, ale i z dochovaného lidového vyprávění. Kniha je rozdělena do dvou částí. V první části vtáhnou pověsti čtenáře do zaniklých tvrzí a hradů, dočtou se o propadlých zámcích, podivném zmrtvýchvstání, chodbách pod zemí, zbojnících a také o věčné lidské touze po spravedlnosti. Druhá část dá průchod fantazii, protože v báchorkách se vyskytují hastrmani, bludičky, rarášek i ohnivý pes a samozřejmě i místa na Hlučínsku, kde se tyto podivuhodné bytosti vyskytovaly a možná stále vyskytují.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

20:27 Aš: Linka z Aše do Selbu a zpět od 13. května

Autobusové spojení mezi Aší a německým Selbem začne fungovat od pondělí 13. května 2024.