Kroměříž: V rámci protierozní úpravy vzniká ovocný sad s vycházkovou stezkou

13.10.2021 16:48 | Tisková zpráva

Město Kroměříž zahájí práce na protierozních úpravách krajiny nad místní částí Těšnovice. Zemní a stavební práce má na starost kroměřížská firma DAM MORAVA, na ně pak naváže výsadba dřevin. „Protierozní úpravy pole nad Těšnovicemi mají za úkol udržet více vody v krajině a ochránit obec ležící pod svahem před případnými následky srážek. Zároveň je cílem projektu vrátit do krajiny tradiční druhy dřevin, v tomto případě ovocných stromů,“ řekl místostarosta Vít Peštuka.

Kroměříž: V rámci protierozní úpravy vzniká ovocný sad s vycházkovou stezkou
Foto: Kroměříž
Popisek: Kroměříž

Zemní práce spočívají ve vytvoření mokřadu a průlehu s protierozní funkcí. Průleh má být do budoucna objektem k zadržování a zásobárnou vody pro navržené stromořadí. Mokřad bude tvořit mělká tůně na konci svahu. První část zemních prací proběhne do konce letošního prosince, práce budou pokračovat od března do listopadu následujícího roku.

V lokalitě o velikosti zhruba 6,5 hektaru vyroste komunitní sad s více než stovkou ovocných stromů převážně švestek, jabloní, třešní a hrušní. Plocha pod stromy, které budou vysazeny v rozestupech 10 a 11 metrů, je již dnes zatravněna a k produkci píce ji využívá Zemědělský podnik Kvasicko.

„Kromě sadu může do budoucna v oblasti vzniknout vycházková stezka, která má za úkol seznámit návštěvníky se sbírkou původních dřevin a živočichů, jenž budou tuto lokalitu obývat.  Podél protierozních zasakovacích průlehů bude příští rok vysázeno stromořadí všech krajových odrůd třešní, které by měly kvést po dobu osmi „třešňových týdnů.“ Další prvky, jako jsou vycházkový okruh, který bude sloužit k rekreačním účelům, louky s keři, herními a výukovými prvky a vyhlídka na nejvýše položeném bodu, nemají přímou protierozní funkci a mohou být realizovány následně po dohodě s osadním výborem Těšnovice“ doplnil vedoucí odboru životního prostředí Petr Vodák.

Na firmu, která zajistí výsadbu v dané lokalitě, bylo vyhlášeno výběrové řízení, jehož výsledek zatím není znám.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Parkoviště u centra Katka se rozšíří

7:37 Opava: Parkoviště u centra Katka se rozšíří

I když při loňském zjišťovacím řízení obyvatelé sídliště Kateřinky stavbu parkovacího domu či věže v…