Liberec: Primátorka a náměstci zhlédli a vyslechli vize studentů

15.06.2011 11:12

Jak si v budoucnu představují město Liberec studenti architektury Technické univerzity Liberec? Na co kladou důraz, jak současný stav vnímají? Kam až by měly zasahovat hranice městské výstavby, jak zútulnit centrum a dostat do města zeleň?

Liberec: Primátorka a náměstci zhlédli a vyslechli vize studentů

Na všechny tyto otázky dávají odpovědi práce pěti skupinek studentů architektury liberecké univerzity, které sami studenti předložili vedení města v zasedací síni liberecké radnice. Jejich náměty a prezentace zhlédlo téměř kompletní vedení Statutárního města Liberec, v čele s jeho primátorkou Martinou Rosenbergovou.

Studenti shodně vidí jako problém města vlakové nádraží, které podle nich zabírá jedinou rovinu ve městě pod Libercem a vcelku se shodli na potřebě přesunout jej jinam a na jeho místě vybudovat buď bytovou zónu nebo zatraktivnit lokalitu jako místní centrum.

Nelíbí se jim ani teplárna nedaleko centra města, i tu by umístil v jiné lokalitě, nejlépe u machnínské obalovny. Namísto ní by podle nich mohli lidé z nových obytných domů shlížet na park a vodní plochy. Koneckonců jedním z překvapivých návrhů bylo i vybudování více přehrad, nebo lanovky z Broumovské na nám. Českých bratří nebo z Lidových sadů na Českou chalupu.

Práce obsahovaly spoustu dalších návrhů, kudy vést další cyklostezky, aby jimi byl Liberec protknutý skrz naskrz nebo omezení osobní automobilové dopravy v centru města. Studenti by uvítali více městských tříd lemovaných alejemi stromů, jako je tomu nyní na Masarykově třídě.

Jiří Rutkovský, náměstek pro územní plánování všem studentům za jejich prezentace poděkoval a zhodnotil některé z detailů jako vysoce zajímavé.

„Zaujal mě například pohled na plochu nádraží nebo využití prostoru podél řeky Nisy. Ten v rámci konceptu územního plánu prochází určitou revitalizací, ale neplánujeme například přehrady. Líbí se mi, že studenti podporují nemotorovou a alternativní dopravu a redukují ve svých vizích individuální dopravu. Zamlouvá se mi i vznik městských tříd a rozvoj tramvajové dopravy, dále pak i pásy zeleně podél řek," vyjádřil se Jiří Rutkovský.

Mimo jiné doplnil, že ve spolupráci se studenty se pokusí zapracovat názory na nejproblematičtější místa v současném konceptu plánu.

TUL se pak na podzim chystá ze všech projektů při workshopech vypracovat syntézu poznatků jako výsledný celek.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Tomio Okamura byl položen dotaz

nezávislost

Dobrý den, podle vás jsme nejsme politicky nezávislí, znamená to, že volby jsou u nás zbytečné? Taky tvrdíte, že je třeba, abysme byli nezávislí i ekonomicky a v zemědělství. Je to ale vůbec možné, když je naše ekonomika závislá na exportu a na německé ekonomice? A co se týče zemědělství, jak chcete...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Karlovy Vary: V lázeňských lesích se otevřou trasy pro sjezd na horských kolech

19:27 Karlovy Vary: V lázeňských lesích se otevřou trasy pro sjezd na horských kolech

V sobotu 8. června bude zahájen provoz sjezdové trasy pro horská kola u Goethovy vyhlídky v Karlovýc…