Plzeň: Město rozšířilo oblíbenou lesní stezku na Dubové hoře v Liticích, hravou formou přibližuje život v lese

09.05.2025 13:05 | Tisková zpráva

Plzeň rozšířila naučnou lesní stezku na Dubové hoře v Liticích. Po třech letech přibyly další tabule s interaktivním a edukativním obsahem o lese, přírodě a životě v nich. Na nových úsecích v délce celkem téměř kilometru je osm zastavení s tabulemi a herními prvky určenými hlavně předškolákům a dětem prvního stupně základních škol. Realizace, kterou zajišťovala Správa veřejného statku města Plzně, stála téměř 289 tisíc korun včetně DPH.

Plzeň: Město rozšířilo oblíbenou lesní stezku na Dubové hoře v Liticích, hravou formou přibližuje život v lese
Foto: plzen.eu
Popisek: Plzeňská radnice

Město Plzeň je pátým největším vlastníkem městských lesů v ČR. Z celkových 4100 hektarů lesních porostů plní zvýšenou rekreační funkci 1859 hektarů. „To, jak se lidé chovají v lese, ovlivňuje náklady na jeho údržbu. Budováním naučných stezek v lesích a lesoparcích pomáháme vytvářet kladný vztah dospělých, a hlavně dětí v jejich formativním věku k prostředí kolem nás,“ uvedl náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Aleš Tolar. 

„V Liticích nyní žije hodně mladých rodin. Máme tu základní i mateřskou školu. A tak stezky, kde se děti hravou formou učí znát les, velice vítáme,“ dodal starosta Městského obvodu Plzeň 6 – Litice Michal Hausner. Pro ty, kteří k místu chtějí dojet autem, doporučuje vůz zaparkovat například u litického hřbitova.

„Na tabulích naučné stezky si děti i dospělí mohou vyzkoušet, zda poznají živočichy v lese a vědí, čím se živí. Dozvědí se také o propojení a vzájemné komunikaci stromů v lese, o koloběhu vody v přírodě, o životě mravenců i medonosných rostlinách, ze kterých nejen lesní včely vytvářejí med. Na jedné z tabulí také mohou zjistit, jak dlouho se v přírodě rozkládají materiály nejčastějších odpadků. I dospělí bývají překvapeni, že u některých to trvá i stovky let,“ uvedl místní revírník Jiří Šafr ze Správy veřejného statku města Plzně, který stál za zrodem Lesní stezky na Dubové hoře.

Anketa

Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?

1%
97%
hlasovalo: 10761 lidí

„Nejsou to jen tabule s textem a obrázky, ale interaktivní hra, při které děti vedou dřevěné kotoučky cestami na tabuli, nebo prstík dřevěným bludištěm či otáčejí dřevěnými tabulkami. Hledání odpovědí na lesní otázky je tak pro ně zajímavější a zábavnější. Přitom se o přírodě hodně naučí,“ vysvětlil vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka. 

Nové úseky lesní stezky Dubová hora v délce asi kilometru jsou označené v mapě i v terénu směrovkami s nápisem Lesní stezka Dubová hora 1 a Lesní stezka Dubová hora 2. Vydat se na ně můžete od zastavení s pexesem na kraji lesa na původní Lesní stezce Dubová hora. 

Trasa nových úseků lesní naučné stezky vede lesem od rozcestí u tabule s pexesem stávající Lesní stezky Dubová hora a končí na cestě vedoucí ke Kotkově chatě po zpevněných cestách a stezkách, po kterých projede i terénní kočárek. Na procházku s dětmi po nových úsecích lesní stezky Dubová hora i s plněním úkolů na tabulích je nutné si vyhradit přibližně dvě hodiny. Na projití celé stezky je třeba počítat s 3 až 4 hodinami. Celková délka cest Lesní naučné stezky Dubová hora tak nově činí téměř 4 kilometry. 

Osm nových tabulí (seznam níže) vytvořila firma Awocado-Lesní svět, jejich okolí včetně cest upravili správci městských lesů ze Správy veřejného statku města Plzně. Informace o nové naučné stezce lze najít na stránkách plzeňských naučných stezek ZDE

Seznam tabulí Lesní stezky na nově otevřených úsecích: 

  • Lesní internet 
  • Biotop tmavý les
  • Bludiště 
  • Naučné hranolky
  • Mravenci a mraveniště 
  • Cesta kapky vody
  • Les není smetiště 
  • Medonosné rostliny

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Litoměřice: Nový majitel areálu po technických službách chystá jeho velkou proměnu

19:06 Litoměřice: Nový majitel areálu po technických službách chystá jeho velkou proměnu

Litoměřická společnost Institut Česká práce, která při nedávné dražbě bývalého areálu po technických…