Sborník Podbrdsko každoročně přináší mnoho zajímavých článků ze všech oborů regionální historie i dalších společenských věd. Jsou v něm uveřejňovány nové informace z Příbramska, Dobříšska, Březnicka, Rožmitálska a Sedlčanska, ale také z druhé strany Brd. Vydavateli sborníku jsou Státní oblastní archiv v Praze – Státní okresní archiv Příbram, Hornické muzeum Příbram, a od loňského roku také Městské muzeum Sedlčany.
I letos se vydavatelům sborníku podařilo sestavit velmi pestré číslo, kde čtenáři naleznou velice zajímavé články z různých oborů regionální historie. Sborník otevírá práce Věry Smolové věnující se historii příbramské Flusárny. Dříve mlýn, hospodářství, rozsáhlé pozemky a várka piva. Dnes skoro každý Příbramák ví, že na Flusárně stává, nebo stával cirkus. Ale faktem je, že původně bylo Flusárnou nazýváno velké hospodářství právě s prastarým mlýnem a rozsáhlým hospodářstvím. Zmínky o něm pochází z poloviny 16. století. Někteří možná byli v roce 2014 na přednášce na toto téma v příbramském archivu, nyní přehledně zpracované téma paní doktorky Smolové vychází v novém čísle Podbrdska.
Další článek, který ve vztahu k Příbrami stojí za to zmínit, je článek Václava Větrovského „Počátky Mixovy ulice“. Autor se v práci zabývá nejstarší částí ulice vedoucí od křižovatky s ulicí Milínskou až po křižovatku s ulicemi Nad Kaňkou a Svatohorská alej. Vznik Mixovy ulice je datován po roce 1900, ale cesta samotná byla pro život města velice významná už dávno před tím. Spojovala ho nejen s bezprostředním okolím, ale vedla po ní do města i zemská cesta, zvaná Solná, od 16. století Zlatá. Kromě historie se dočtete i o majitelích domů, zajímavosti o křížcích u cesty a další velmi zajímavé informace a podrobnosti ze života nejen této ulice, ale i města Příbrami.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV