„Jsem velmi potěšen vysokou účastí a konstruktivní diskuzí, která jasně ukazuje, že občané mají zájem podílet se na zlepšování bezpečnostní situace ve Šternberku,” uvedl starosta Stanislav Orság s tím, že radnice ve spolupráci s místními hledá způsoby, jak posílit bezpečnost ve městě. Orság shrnul, že vedení města pokračuje v intenzivní spolupráci zejména se zástupci Policie České republiky, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstvem vnitra a dalšími subjekty. A ocenil, že se k těmto snahám připojila i široká veřejnost, což je dalším důležitým krokem k řešení bezpečnostní situace, kterou narušuje malá skupina delikventů.
„Bezpečnost je sdílená odpovědnost. Je proto důležité, aby byl každý případ řádně nahlášen a my garantujeme, že nic nezůstane zameteno pod koberec,” navázal apelem styčný důstojník pro problematiku menšin z Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky Dalibor Horský. „Lidé se případně mohou obracet i přímo na mě,” dodal starosta.
Koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti Renáta Köttnerová ocenila, že celá diskuse byla vedena snahou najít věcná řešení a nesklouzávala k otázkám etnicity pachatelů. „Jsem spolu se starostou v intenzivním kontaktu s místní romskou veřejností, která je situací, za níž je odpovědných pár jednotlivců, s nimiž není možná domluva, také znepokojena,” doplnila.
Současně byla Köttnerová pověřena vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou, aby seznámila občany s aktivitami směřovanými k zajištění smysluplného trávení volného času romských dětí a mládeže a záměrem jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve věci sociálně-právní ochrany dětí a ústavní výchovy. Fuková chce dále podpořit město při vzniku lokální koordinační skupiny.
Setkání bylo svoláno v důsledku nárůstu počtu incidentů, při nichž malá skupina pachatelů napadá a ohrožuje občany města. Jeho vedení proto ve spolupráci s Policií České republiky a dalšími partnery hledá řešení, jak tomuto problému čelit. „Chápeme obavy veřejnosti a sdílíme znepokojení. Situace je velmi komplikovaná, ale snažíme se využívat všechny možnosti, které nám současná legislativa dává. Pravidelně jednáme s partnery a veřejností, abychom našli účinná řešení,” shrnul starosta.
Doplňující informace
Na setkání byla představena konkrétní opatření, která město a jeho partneři chystají:
- Rozšíření řad městské policie: Město plánuje navýšení počtu strážníků a asistentů prevence kriminality. A zároveň žádá občany o pomoc s náborem.
- Posílení kamerového systému: Město instalovalo nové kamery, které pomáhají monitorovat problémové oblasti (včetně koupalistě a ulic, kde byly v minulosti zaznamenány incidenty) a současně se chystá instalovat další.
- Spolupráce s organizacemi sdružujícími menšiny: Město bude dále prohlubovat spolupráci s neziskovými organizacemi, která pomůže předcházet dalším případům a tlumit napětí. Tyto organizace budou působit dovnitř komunit.
- Tlak na legislativní změny: Radnice jedná na státní úrovni o možných úpravách legislativy, které by umožnily efektivnější řešení bezpečnostních problémů.
- Rozšíření míst se zákazem konzumace alkoholu: Město chce tímto reagovat na nadužívání alkoholu a drog, v jehož důsledku se zvyšuje agresivita na veřejných prostranstvích.
- Nové jednání s majiteli dotčených nemovitostí.
- Spolupráce s dalšími městy a společný postup směrem k odpovědným ministerstvům.
Jednalo se o první setkání z řady plánovaných veřejných diskuzí, které mají za cíl hledat společná řešení aktuálních bezpečnostních problémů. Vedení města chce i nadále zapojovat veřejnost a naslouchat jejím názorům, potřebám a otázkám.
Město současně vytvořilo on-line dotazník, aby do diskuse zapojilo i ty, kteří se setkání nemohli zúčastnit. Dotazník je dostupný na tomto odkazu ZDE.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV