Vyškov: Druhá část městských hradeb má projít opravou. Kříže září novotou

03.10.2020 13:49

Loni se podařilo zrestaurovat kříž na rozcestí v Opatovicích, nedaleko vjezdu do místní části ve směru od Dědic, zrovna tak jako kříž v Nosálovicích pod čerpací stanicí.

Vyškov: Druhá část městských hradeb má projít opravou. Kříže září novotou
Foto: Vyškov
Popisek: Vyškov

Nedávno zástupci města rozhodli o opravě narušeného kříže u letiště při silnici ve směru na Pustiměř. Je poškozený, jeho horní část s korpusem Krista chybí.

S náklady na restaurování měl pomoci dotační titul Podpora památek místního významu v Jihomoravském kraji v roce 2020. Město mohlo dosáhnout až na 50 tisíc korun, s žádostí ovšem úspěšné nebylo. „Uvidíme, jak budou v rámci úsporných opatření vypadat následující měsíce. Opravit kříž každopádně chceme, na tom se nic nemění,“ prohlásil místostarosta Vyškova Josef Kachlík.

Kroky souvisí s loňskou prezentací možností rozvoje péče o památkové objekty ve Vyškově, se kterou se na jaře seznámili radní města. Schválili tehdy směr, kterým by se péče o památkové objekty měla ubírat, a debatovali o jednotlivých investicích. „Chceme jejich hodnoty zachovat pro další generace,“ zdůraznil vyškovský místostarosta.

Další z podstatných stop je záměr darování hradeb v Pivovarské ulici včetně pozemku ze soukromých rukou městu. „V ulici stojí dva segmenty někdejších městských hradeb. Jeden, delší, patří městu a je již opravený. Druhý úsek je v soukromých rukou, vlastníci nám jej nicméně chtějí darovat. Naším cílem je pochopitelně i druhý segment opravit, náklady by se měly pohybovat ve výši zhruba 300 tisíc korun,“ popsal místostarosta Kachlík.

S obnovou by znovu měly pomoci dotační tituly. „Nechali jsme vypracovat geometrický plán a odborné ocenění tohoto segmentu hradeb, na jejichž základě dojde po projednání v orgánech města k převodu hradeb do majetku Vyškova. Poté přijde na řadu obnova, počítáme s využitím dotačních prostředků z ministerstva kultury, a to konkrétně z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón,“ přiblížil referent pro památkovou péči Petr Bařinka.

Dotace hrají podstatnou roli rovněž v případě podzimní opravy krovu, výměny střešního pláště a klempířských prvků a opravy stropu objektu bývalé synagogy.

Co ještě se povedlo loni?

V roce 2019 došlo rovněž k očištění a rekonzervaci sousoší Ganymeda na kašně na Masarykově náměstí, soch sv. Jana Nepomuckého v  Dvořákově ulici a před Hřbitovním kostelem i k očištění památníku Bedřicha Smetany ve Smetanových sadech a křížku v Hamiltonech vlevo při vjezdu do místní části. Mechanického očištění či přezlacení písmen se loni, tři dekády od největšího předělu v našich novodobých dějinách, dočkal také památník Obětem komunismu v Brněnské ulici.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

22:28 Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

Experti na školství vyrazili za inspirací do holandských škol. Třicet osm zástupců škol z celého Čes…