Zlín: Péče o pacienty bude po 1. březnu zajištěna

16.02.2011 20:20

Zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), si je vědoma své odpovědnosti v zajištění péče ve specializovaných centrech zřizovaných Ministerstvem zdravotnictví ČR a prohlašuje, že od 1. března zajistí akutní péči ve specializovaných centrech v KNTB. Je připravena zabezpečit místně příslušnou péči, tedy pro pacienty z okresu Zlín.

Zlín: Péče o pacienty bude po 1. březnu zajištěna

Gynekologicko-porodnické oddělení zajistí péči o nastávající maminky. Novorozenecké oddělení zajistí péči v intencích práce superspecializovaného centra včetně transportní služby pro kriticky nemocné a předčasně narozené děti.

"Už k dnešnímu dni jsme podnikli nezbytné organizační kroky, aby náběh k zajištění akutní péče od 1. března byl plynulý a co nejméně stresující jak pro pacienty, tak i pro personál, který bude péči zajišťovat. Můžeme uklidnit především nastávající maminky, že o ně a jejich narozené děti se u nás postaráme. Jediné neonatologické centrum ve Zlínském kraji bude funkční," ujistil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.

Nemocnice se samozřejmě postará také o pacienty, kteří budou akutně vyžadovat operaci nebo neodkladné vyšetření. "Ošetříme všechny občany s náhlou poruchou zdraví," zdůraznil ředitel. "To znamená, že neodmítneme například pacienta s infarktem, s mozkovou mrtvicí, s akutní břišní příhodou nebo jiným život ohrožujícím stavem," vysvětlil.
Zároveň upozornil, že provoz od 1. března bude nemocnice zajišťovat s podstatně menším počtem lékařů. Plánované operační výkony a vyšetření proto budou muset být odloženy na pozdější dobu.

"Na lékaře bude pochopitelně kladeno více pracovních povinností. Proto žádáme pacienty o pochopení a vstřícnost. Současně se omlouváme pacientům, kteří měli naplánované operace nebo vyšetření, za odložení těchto výkonů na pozdější dobu. Musíme samozřejmě upřednostnit péči o ty, kteří jsou v ohrožení života," sdělil ředitel Škubal.

Současnou situaci, kdy v KNTB bude zajišťována akutní a neodkladná péče pouze pro pacienty z okresu Zlín, způsobil odchod 120 lékařů, kteří dali výpověď v rámci akce "Děkujeme, odcházíme". V nemocnici tak zůstalo místo původních 291 jen 171 lékařů.
"Odchod lékařů se prakticky dotkl všech medicínských oborů. Největší úbytek evidujeme právě v gynekologicko-porodnickém, novorozeneckém, anesteziologicko-resuscitačním a dětském oddělení a u lékařů rentgenologů. Přesto se nám podařilo zorganizovat péči tak, abychom mohli akutní pacienty přijmout a ošetřit," uvedl ředitel Škubal.

Zajištění této péče si podle něho vyžádá některé přesuny lékařů jednotlivých oddělení tam, kde je to možné. Třeba z oddělení ortopedie do oddělení traumatologie. Do některých oddělení se nemocnici podařilo přijat nové lékaře, například do oddělení interní kliniky.
Jak dlouho může KNTB v těchto podmínkách fungovat, nelze podle ředitele Škubala odhadnout. "Věřím však, že se nám podaří co nejdříve doplnit stav lékařů tak, abychom mohli co nejdříve fungovat v normálních podmínkách a pečovat o všechny pacienty v plném rozsahu. Zájem o práci v KNTB projevilo již několik lékařů. Myslím, že se k nám mohou vracet i mnozí lékaři, kteří dali výpověď v rámci akce "Děkujeme, odcházíme" a změní svůj postoj tím, že u nás budou chtít dál pracovat," nastínil možnosti ředitel.

Další zprávy ze Zlína čtěte ZDE

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zlin.eu

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

7:37 Mladá Boleslav: Klienti Naděje pomáhají s venčením psů v útulku

O lidech bez domova se obecně ví, že milují čtyřnohé kamarády a velmi často si je pořizují jako své …