Hodnocení kvality nemocnic
České zdravotnictví je kvalitní. Dokazuje to i evropský zdravotnický spotřebitelský indikátor (EHCI 2018). Česká republika byla vždy pevným hráčem mezi zeměmi střední a východní Evropy, v roce 2018 se umístila na 14. místě. Hlavním rozdílem například od sousedního Slovenska je lepší skóre v oblasti rozsahu a dostupnosti zdravotních služeb. Výsledky v mnoha oblastech zdravotní péče (např. neonatologie, kardiologie, onkologie) se v ČR nadto neustále zlepšují a dosahují hodnot srovnatelných s vyspělými státy EU. Problém českého zdravotnictví tedy není akutní péče, ale obecně průchodnost systémem. A to zejména v situaci, kdy si různé segmenty péče pacienta musí předávat nebo péči o něj efektivně sdílet. Právě na tom se shodli odborníci českého zdravotnictví na konferenci „Hodnocení kvality nemocnic“ pořádanou Výborem pro zdravotnictví Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.
Kvalitní zdravotní služby, tedy i jejich poskytovatele, ukazují různé žebříčky kvality, které se objevují v tisku, mezi pacienty, odbornými společnostmi nebo jsou pořádány neziskovým sektorem. Ne všechny staví na správně interpretovaných datech. „V minulých měsících jsme dostali nespočet dotazů na kvalitu péče v českých nemocnicích, protože se mezi lidi rozšířila fake-news o tom, jak špatně se v které české nemocnici operuje. Po detailní analýze jsme přišli na to, že se jednalo jen o špatně čtená data jinak kvalitních registrů zdravotních pojišťoven,“ popisuje dezinformace předsedkyně Výboru pro zdravotnictví PS P ČR, prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV