Bartoš (Piráti): Osobně nevěřím ODS ani TOPce nos mezi očima

04.01.2016 18:15

Stále mi někdo píše ohledně vyjednávání možné koalice Pirátů na pražském magistrátu, tak bych se tedy k tomu vyjádřil...

Bartoš (Piráti): Osobně nevěřím ODS ani TOPce nos mezi očima
Foto: Archiv Ivana Bartoše
Popisek: Ivan Bartoš

"Nejdříve je třeba si uvědomit, že jsou Piráti demokratická strana. Co to znamená? Že nás nevede direktivně jedna osoba (Andrej, Mirek, Vojta…), která řekne: “A teď to uděláte takto, protože já chci !!!”, ale o věcech dynamicky rozhodujeme na krajských schůzích a/nebo v on-line hlasováních.

Může se to někomu zdát nezvyklé(?), ale tak to je. V otázce krajů pak platí subsidiarita tj. že krajské sdružení funguje nezávisle, operuje-li v rámci stanov a dodržuje jednací a demokratické principy. Pokud má někdo z Pirátů pocit, že kraj “přehání”, je možné dát věc (například krajskou kandidátku, nebo koaliční smlouvu) na přetřes republikovému výboru Pirátů.

Pokud jsem navíc adresátem dotazu na pražské já, mohu jen informovat o tom, co je známé, a vězte, že Piráti nic před lidmi ani tiskem nezatajují (ostatně každé úterý probíhají veřejné Pirátské zastupitelské úterky, na které na Facebooku i jinde lidi zveme, online jsou dílčí informace a schválené postupy dostupné obratem) a nebo o tom, co si jako člen myslím.

Moje role je tedy přesně role jednoho každého člena v rámci krajského sdružení, které nejedná svévolně, ale právě na základě diskuse, argumentace, faktů a závěrečného demokratického hlasování.

Svoje argumenty proti samotnému jednání jsem několikrát vznesl na zasedání KS Praha.

Dopadla-li 8 hlavá Trojkoalice v holoportu ANO-ČSSD, jak dopadla, není důvod se domnívat, že při sebemenším rozporu si případná nová koalice (ať už je platforma postavená jakkoliv) s Piráty nevytře, a že by naše návrhy začaly být nějak extrémně realizovány.

Ačkoliv může být shoda na programovém prohlášení, je to ve finále stejně cár papíru, stejně tak, jako to bylo doposud v mrtvé koalici.

Reálné kroky, a to včetně “závazných” termínů, do kdy se věci z prohlášení musí splnit, nezaručují, že se plnit skutečně budou.

Pachuť případné vzniklé koalice s TOPkou zůstane i po tom, co kvůli neplnění či naoko plnění, budeme v souladu s deklarovanou spoluprácí pouze v případě plnění prohlášení, koalici opouštět, což si myslím, že by byl krok následující, neb osobně nevěřím ODSce ani TOPce nos mezi očima.

Oproti optimistickým odhadům MOŽNÉ rok a půl dlouhé spolupráce to vidím tak na několik měsíců.

Opírání se o hlasy ODS mi také nepřijde jako záruka nějaké funkčnosti, ba naopak. Očekávám, že by v rámci kompromisů vznikaly tlaky na prosazování záměru ODS výměnou za podporu, a to ve věcech, kde nemusí být Piráti ani zainteresovaní. Jen tak mě napadá...Že by se najednou pomluvy produkující pan předseda Humplík (doména praha.eu je nefunkční kvůli nekompetentním zásahům Pirátů apod.) uklidnil a viděl věc konstruktivně (sic!)?

Nedomnívám se, že by naši kluci na magistrátu nějak selhali, ale i jejich argumentace je již postavena na základě jakési bubliny, o které mimo jiné Mikuláš hezky psal v jednou článku o "torjúhelníčku a svědomí", který jsem i sdíleli na FB. Podraz v tom nevidím. Politiku možného bych tak nějak odsunul až na dobu, kdy nebude zbytí, protože, ačkoliv se jedná o komunální politiku, delegáti Prahy TOP09 na svém sjezdu zcela určitě podpořili nejvyššího protikorupčního bojovníka Kalouska, pro kterého jsou Piráti přece stále “Kokoti”.

Vycházíme navíc z předpokladu, alespoň to mezi Piráty zaznívá, že naši podporovatelé chtějí, abychom takto "rubali", ale žádné podklady, kromě komentářů na FaceBooku a výklady členů pro to nemáme. K opoziční práci máme potvrzený mandát z voleb.

KS Praha přesto svolení k vyjednávání dala, a to je, jak jsem napsal, v rámci demokratické partaje klíčové.

Práci v opozici odvádíme výbornou, ale je třeba pro nás i tuto pro nás stále novou pozici opouštět?

Záchrana Prahy před Březinou a spol. je sice mediálně pěkná formulace, ale dle mého názoru stále spíše mediální, protože vliv těchto politiků (Kleslová, Březina a spol.) se pouze omezí, protože jejich vazby jsou budovány na zcela jiných než politických principech.

Jakmile se případná koalice zase rozsype. A že se tak stane ,s tím více než počítám, zbyde jen pachuť ustoupení ze zásad, obroušení původní deklarace, a velmi málo, nebo možná nic, co se nám v této menšinové koalici podařilo prosadit a na co v dobrém vzpomínat.

V případě vývoje směrem ke vzniku nové možné koalice za “hlasité” podpory ODS musí celou věc opět schválit krajské sdružení Pirátů. Zde bych nesdílel optimismus zástupců TOPky, kteří se již třesou až ČSSD a ANO papírově vycouvá ze svých pozic a v médiích se vyjadřují, že by mohla případná koalice začít úřadovat do konce ledna...

Ale to bych zase předbíhal. Už třetí týden jsme z médií informováni, že jednání probíhají. Proto bych raději počkal na výsledek a následnou reakci, než četl konstrukty dost často mediálně činných “socanů” a nebo naopak chvalozpěvy na pohodovou spolupráci s Piráty z ODS či TOPO9 nakloněných či rovnou podporovaných kanálů.

Každopádně je tento můj pamflet i reakcí na dramatická vyjádření jiných o zrazené důvěře a tak. Za sebe i za Piráty, nehledě na to, jak celá šlamastika na magoši dopadne, stále s čistým svědomím můžu říct: Nejsme na prodej:-) "

Převzato s FB profilu Ivana Bartoše

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

14:50 Prezident Zeman: Dostali jste se na sedm procent především proto, že ve vašem čele nestála osobnost

Projev prezidenta republiky při 40. sjezdu ČSSD.