Ministr Vlček: Vztahy s Korejskou republikou jsou nadstandardní

20.07.2025 16:02 | Monitoring

Ministr Vlček jednal s premiérem Koreje jako první zahraniční státník.

Ministr Vlček: Vztahy s Korejskou republikou jsou nadstandardní
Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu
Popisek: Lukáš Vlček ministr průmyslu a obchodu

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček zakončil svou asijskou misi v Soulu jednáním s novým premiérem Kim Min-seokem z Demokratické strany. Stal se tak vůbec prvním zahraničním politikem, kterého korejský premiér přijal.

Přestože v Česku někdy zaznívalo, že nová vláda jadernou energetiku a expanzi KHNP do zahraničí nepodporuje, ministr se opět přesvědčil o opaku. „S Jižní Koreou nás kromě deset let trvajícího strategického partnerství pojí nejzásadnější projekt pro naši republiku – dostavba jaderné elektrárny Dukovany. Pan premiér mi potvrdil plnou podporu pokračování projektu ze strany nové vlády,“ říká ministr Vlček.

Anketa

Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?

88%
6%
hlasovalo: 6490 lidí

„Vztahy mezi Českem a Korejskou republikou jsou pro nadstandardní. Korea je jedním ze tří největších obchodních partnerů České republiky v Asii a korejské firmy se významně podílí na české zaměstnanosti a růstu našeho HDP. S panem premiérem jsme kromě jaderné energetiky řešili také pokračování spolupráce v oblasti polovodičů, automobilového průmyslu nebo univerzitního vzdělávání. Rozvoji našich vztahů pomáhá i posílená každodenní přímá linka mezi Prahou a Soulem,“ dodává Vlček.

Ministr jednal také se zástupci korejského ministerstva obchodu nebo s předními korejskými firmami, sdruženými v Korea International Trade Association. Parlamentní delegace, složená ze zástupců českých koaličních i opozičních stran, která ministra na misi doprovázela, se pak v Národním shromáždění setkala jak se zástupci vládních, tak opozičních korejských zákonodárců.

„Navázali jsme na naše květnové jednání v Praze, zásadním tématem byla samozřejmě dostavba Dukovan, která se pod vedením ministra Vlčka podařila dotáhnout k úspěšnému podpisu smlouvy. Spolupráce českých a korejských firem na projektu povede k win-win partnerství pro další jaderné projekty v zahraničí. Řešili jsme ale také aktuální situaci na Ukrajině nebo průmyslovou a technologickou spolupráci mezi našimi zeměmi,“ říká předseda senátního Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Miroslav Plevný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 6 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Niedermayer (TOP 09): Návrh komise představuje "umírněnou modernizaci"

20:03 Niedermayer (TOP 09): Návrh komise představuje "umírněnou modernizaci"

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu na kritiku návrhu rozpočtu Evropské unie