Bendl (ODS): Odmítáme povinný poplatek pro zemědělce do nově zřizovaného fondu

30.07.2020 18:21

Komentář poslance ODS Petra Bendla k návrhu na zřízení nepojistitelných rizik v zemědělství

Bendl (ODS): Odmítáme povinný poplatek pro zemědělce do nově zřizovaného fondu
Foto: red
Popisek: Petr Bendl

Hospodaříš na půdě? Zaplať! Na ministerstvu zemědělství už jsme kdysi řešili otázku tzv. nepojistitelných rizik. V zemědělství totiž existují situace, které pojišťovny odmítají pojistit, což je např. sucho a škody jím napáchané, jdoucí až za hranici existenční nejistoty hospodářů. Posuzovali jsme několik modelů.

Možnost tzv. státem financovaného připojištění ve spolupráci s pojišťovnami jsme vyloučili z důvodů vysokého zatížení státního rozpočtu a často bez efektu financování nemalého zisku pojišťoven. Druhou možností bylo využití PGRLF - existující instituce, kterou stát již využívá jako zprostředkovatele podpor v zemědělství s tím, že by stát podpořil 50 % vznik fondu spravovaného PGRLF a za jasných pravidel by administroval a pomáhal přežít těžko řešitelné situace postižených, přičemž účast v systému by byla pro každého dobrovolná.

Výhodou by byly nižší náklady na administraci, kontrolu a koneckonců i fakt, že politické zasahování do systému podpor by muselo být viditelnější a minimalizovala by se vazba na přání vlivných jednotlivců. Ministerstvo zemědělství ovšem přichází s návrhem, který klíčové hodnoty postrádá. Ukládá nemalou povinnost každému, nikoli dobrovolně, platit do nově zřizovaného fondu každý rok 'desátky‘.

To bude znamenat částku odhadem 500 mil. Kč ročně s tím, že o těchto penězích budou rozhodovat tři ministrovi lidé a čtyři zástupci nevládních organizací. Jednoduchými počty dojdeme k tomu, že stačí jedna organizace, nakloněná ministrovi, a je vymalováno! Doufám, že se zemědělci proti tomuto návrhu ozvou. My to určitě uděláme!

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

21:03 Vondráček (Svobodní): Právě EU pod vedením Německa je příčinou současné energetické krize

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důležitosti zachování práva veta v tvorbě energetic…