Berg (SZ): Vrtěti rozpočtem aneb EET ano, daňové ráje ne

05.01.2017 5:34

Zatímco všechna média se věnují oslavám nebo kritice aktuálního výsledku státního rozpočtu, uniká nám mnohem důležitější věc. Andrej Babiš odmítá přistoupit na návrhy pravidel, která by na úrovni Evropské unie reálně zabránila odklánění zisků do daňových rájů. Zatímco na malé živnostníky si se svým EET troufl, velké firmy chce nechat plavat.

Berg (SZ): Vrtěti rozpočtem aneb EET ano, daňové ráje ne
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg
reklama

Nová pravidla by znamenala, že by se ve všech členských státech unie sjednotil základ daně − tedy to, z čeho pak firmy daň odvedou. Pokud jsou ta pravidla rozdílná, nadnárodním firmám umožňují optimalizovat daně ještě více než samotná sazba daně.

Podle výpočtů projektu FairTax by tato opatření umožnila získat české ekonomice na dani z příjmů právnických osob minimálně o 3,3 % více, což je více než 4 miliardy korun ročně. To je zásadně víc peněz, než kolik Andrej Babiš očekává jako zvýšení příjmů z EET.

Pokud by se Česká republika nezapojila, zatímco ostatní země EU ano, tak by na dani vybrala méně než nyní. Proto je klíčové, aby byla pravidla jednotná v celé Evropské unii.

Od Andreje Babiše je to v krátké době už druhý krok, kterým prospívá velkým nadnárodním firmám. Nejprve odmítl, aby měli občané přístup k informacím o konečných vlastnících jednotlivých firem, nyní odmítá, aby měly firmy sjednocená pravidla pro výpočet daňového základu.

Přebytek rozpočtu je jednorázová věc a příští rok bude vše zase úplně jinak. Pravidla pro daňové ráje ovlivní naši ekonomiku, ze které peníze odplouvají do ciziny v obrovské míře, na mnoho let. Pokud tohle Babiš zablokuje, tak jsou všechny jeho výroky o lepším výběru daní jen klišé a kecy.

Komentář místopředsedy Strany zelených Michala Berga vyšel 4. 1. 2017 jako blog na serveru iHNed.cz.

Zdroj: zelení.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hájek (Zelení): Jak dopadla petice za zákaz glyfosátu v Prostějově?

11:30 Hájek (Zelení): Jak dopadla petice za zákaz glyfosátu v Prostějově?

Prostějovský zelený zastupitel Martin Hájek píše o vývoji v souvislosti s iniciativou týkající se zá…