Bezecný (KDU-ČSL): Když levá neví, co dělá pravá…

08.05.2020 11:17

Voda v podzemí ubývá. Méně dešťů není jediná příčina. Příčinou, kterou máme plně ve svých rukách, je nahrazení rostlinného pokryvu půdy asfaltem. Růst HDP je v tomto případě hodně zavádějící kritérium bohatství.

Bezecný (KDU-ČSL): Když levá neví, co dělá pravá…
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

Hlasy praktiků i teoretiků jsou ve shodě. Ubývá podzemní vody.

Nelze se divit. Závlahy, na vodu náročné monokultury, rostoucí spotřeba domácností, zemědělství i průmyslu, bazény, zahrádky….Jistěže se to musí projevit. Žádný oběd není zadarmo.

A zvláště když děláme vše proto, aby vody bylo ještě méně.

Pěkný příklad z Prostějovska (z mých jarních minivandrů kolem Velkého Kosíře). Mezi říčkami Romží a Hloučelou při příjezdu do Prostějova bývalo pole. I letos tam ještě pole je, ale rozseknuto nově budovanou silnicí přetínající ornou půdu mezi silnicí na Kostelec a prostějovskou nákupní zónou. Kolik asi padne za oběť hektarů půdy? Kolik padne za oběť plochy, která mohla nasávat dešťovou vodu? Už nebude. Voda se odpaří na asfaltu.

Vláda chce podpořit tzv. „boj se suchem“ dalšími miliardami. Při vší úctě k našim vědeckým kapacitám to bude marná investice.

Není-li se kde vsakovat, tak se prostě nevsákne.

Stejná vláda chce podpořit další rozvoj dopravní infrastruktury. Tímto krokem podpoří také vyprahlost podzemních rezervoárů vody. Nelze mít všechno. Buď je prostor, kde se voda vsákne nebo je tento prostor zalit asfaltem a voda se odpaří do vzduchu.

Jakže zní ta oblíbená fráze některých politiků – myslet na příští generace? Tak na ně myslete a rozhodněte se, jestli jim dáte vyprahlou krajinu zalitou asfaltem nebo krajinu zelenající se lesy a polnostmi s dostatkem vody v podzemí.

Obě varianty možné nejsou a nezmění to ani nejšpičkovější věda.

Ing. Ivo Bezecný

  • KDU-ČSL
  • mimo zastupitelskou funkci
  • školství

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

22:21 Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

Osm investičních projektů zajistí bezbariérový pohyb v budovách tří příspěvkových organizací poskytu…