Bláha (ANO): Na podporu mají nárok pouze ti, kteří zůstanou doma

21.04.2020 18:42

Projev na 45. schůzi Poslanecké sněmovny 21. dubna 2020 k podpoře podnikatelů během nouzového stavu

Bláha (ANO): Na podporu mají nárok pouze ti, kteří zůstanou doma
Foto: archiv kandidáta
Popisek: Lídr ANO v Libereckém kraji Jiří Bláha

Vážené kolegyně, vážení kolegové,

stojím tu jako prosebník, který by chtěl pevně zařadit mimořádný bod s názvem Změna nastavení podpory zaměstnanosti Antivirus, režim A a B. Proč jsem tady, je některým z vás asi jasný. Pro ty, kteří nevědí, tak jenom připomenu.

Navrhovatelé při sestavování pravidel pro režim Antivirus A a B nepočítali s aktivitou našich podnikatelů a pozapomněli na to, že firmy, ač byly zavřeny, tak dále pokračovaly proto, aby zachránily suroviny, aby zachránily navařená jídla, otevíraly hromadně okénka, jiné firmy zas pro změnu uzavřely posezení a prodávaly dál a další firmy byly nucené prodávat, protože neměly možnost uzavřít podniky, ale přesto musely udělat řadu hygienických opatření včetně řazení všech zákazníků, takže ve výsledku byly donuceny mít k práci daleko více lidí, než při normálním provozu. A na tyto lidi jsme pozapomněli, protože tito všichni, kteří denně pracují s nulovým ziskem, často s nulovými tržbami, nemají nárok ani na korunu podpory zaměstnanosti tak, jak je dneska navrženo. Na podporu mají nárok pouze ti, kteří zůstanou doma, tzn. ti, kteří chodí na výlety, užívají si volna. Tak tito všichni dostanou zaplaceno. Ale ti, kteří stojí u okének, potkáváte je v obchodech, které jsou otevřené, ale bez zákazníků, tak všichni tito nedostanou podporu, ani korunu.

Za mě by bylo velice dobré, kdybychom tento bod nejen pevně zařadili, ale odpovědně oddiskutovali, abychom ukázali cestu Ministerstvu práce a sociálních věcí, jak by se celá záležitost dala řešit, aby všechny ty, kteří zůstali otevření a neznají pravidla zákona o zaměstnanosti, který předepisuje dalších tisíc pravidel, jak se chovat, jako např. to, že se musí pracovní doba zameškaná hodnotit po týdnu a jakmile máte v týdnu zameškáno u pracovníka méně jak osm hodin, tak nespadá do žádného programu. V okamžiku, kdy jeden týden máte pět hodin a druhý deset, tak můžete zařadit jenom deset hodin, které jste zameškal. Tak bych byl hrozně rád, kdybychom to mohli všechno prodiskutovat, říci, jaké problémy jsou v jednotlivých krajích, městech a vesnicích, a proto, abychom zachovali dnešní rozmanitost speciálek a různých malých podnikatelů, kteří sídlí ve městech, která jsou dneska prázdná, tak by bylo vhodné, abychom tento bod nejenom pevně zařadili, ale zařadili ho jako první bod dnešního jednání.

Děkuji za pozornost.

Jiří Bláha

  • ANO 2011
  • Lídr hnutí ANO pro Liberecký kraj v roce 2017

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

22:21 Berdychová: V objektech sociálních služeb se zvýší handicapovaným při pohybu komfort

Osm investičních projektů zajistí bezbariérový pohyb v budovách tří příspěvkových organizací poskytu…