Čermák (ODS): Na jakých základech by mělo stát naše zdravotnictví?

18.11.2017 7:35 | Zprávy

Představme si zdravotnictví jako trojnožku, kdy jednou nohou je dostupnost, druhou kvalita a třetí finanční efektivita. Záleží na tom, jak je každá noha pevná. Pouze na dvou či na jedné se stát nedá.

Čermák (ODS): Na jakých základech by mělo stát naše zdravotnictví?
Foto: ODS
Popisek: ODS

FINANCOVÁNÍ

Velkou předností českého zdravotnictví je dobrá dostupnost zdravotní péče a rovnost v přístupu k ní – množství a kvalita zdravotní péče, kterou dostávají lidé majetní a nemajetní, se příliš neliší.

Ale je při současném nastavení financování naše zdravotnictví v dlouhodobějším horizontu udržitelné? Dnes je na české zdravotnictví vynakládáno 7,8 procenta HDP, což je pod celoevropským průměrem, který činí 9,9 procenta HDP (v Německu je to 11,1 procenta a v Rakousku 10,4 procenta). Vlivem stárnutí populace se výdaje na zdravotnictví v ČR budou stále zvyšovat a přitom stále menší procento obyvatelstva bude pracovat a odvádět zdravotní pojištění.

Výdaje ČR na zdravotnictví se dnes vyznačují velkou závislostí na veřejných rozpočtech (84 % šlo z veřejných rozpočtů v roce 2014, tj. 4. nejvyšší podíl v EU), což je mimo jiné dáno i nízkou spoluúčastí ze strany pacientů. Břemeno stále rostoucích výdajů v budoucnu tak ponesou hlavně veřejné rozpočty, které jen stěží zajistí financování zdravotní péče v současné šíři a kvalitě.

Řešení do budoucna vidím jednoznačně ve zvyšování efektivity výdajů do zdravotnictví, zapojení dodatečných zdrojů, zajištění efektivní konkurence mezi zdravotními pojišťovnami a nastavení spoluúčasti pacientů tak, aby pacient získal nejen širší nabídku služeb, ale nesmí být přitom v žádném případě omezena dostupnost zdravotní péče.

SPOLUÚČAST PACIENTŮ

Vím, že zavedení spoluúčasti samo o sobě mezeru ve financování nevyřeší a může být překážkou pro čerpání péče některými pacienty, ale přesto ji považuji za nezbytnou, zejména z hlediska motivace chování pacientů a pro řízení poptávky pro zdravotní péči. Zavedení spoluúčasti, která musí být přesně definována, bude mít za následek i vyšší tlak na kvalitu poskytované péče (když platím, požaduji co nejkvalitnější služby).

Další cestou zapojení pacientů do financování je zavedení komerčního připojištění (zatím je možné jen u dentální péče) a nadstandardů, které by výrazně rozšířily možnost volby ze strany pacienta. Od placení péče by měly být osvobozeny děti, důchodci s nižším příjmem a určitá zdravotní péče by měla být zdarma (např. během těhotenství a porodu, léčba nakažlivých nemocí a nemocí z povolání).

ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNY

Měl by být zaveden pluralitní systém, který nevylučuje i možnost většího počtu vzájemně si konkurujících pojišťoven. V českém systému je totiž konkurence zdravotních pojišťoven výrazně omezena, pojišťovny jsou do značné míry svázány úhradovou vyhláškou a mají jen velmi malý prostor na to se odlišit či řídit své vztahy s lékaři a nemocnicemi podle kvality poskytované péče.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody