Červíček (ODS): Je potřeba sdružit veškeré finanční prostředky státu, kraje, obcí

29.10.2020 21:32 | Zprávy
autor: PV

Projev na 28. schůzi Senátu dne 29. 10. 2020 k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti se zákazem nebo omezením podnikatelské činnosti v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2

Červíček (ODS): Je potřeba sdružit veškeré finanční prostředky státu, kraje, obcí
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček

Vážená paní ministryně, pane předsedající, kolegové, kolegyně. Dovolte mi v souvislosti s návrhem garančního výboru a návrhem na kompenzační bonus pro kraje malou osobní poznámku a zároveň možná prosbu o zvážení dalšího postupu a podpory.

Nejdřív musím říct osobně, že když na jaře se řešily první problémy v souvislosti s kompenzacemi, tak jsem tuto strategii vlády přivítal a přes různou politickou diskusi, hašteření, co všechno má být, nemá být, myslím si, že všichni jsme se v tom učili orientovat a i jiné návrhy opozice samozřejmě dnes s ohledem na minulost by možná vypadaly také jinak. Nicméně tu strategii jsem přivítal, protože jednotlivé skupiny ohrožené tou první vlnou a různými opatřeními samozřejmě alespoň částečně našly prostor pro to, aby byly kompenzovány. O to víc mě potěšilo, že postupně se tady vytvořilo prostředí, kdy i ten stát uznal, že kompenzace se týkají obcí a krajů. Obcí v tom smyslu, že paní ministryně nakonec předložila svůj návrh vlastní na kompenzaci obcím, bylo to zdůvodněno, myslím, že i dnes s ohledem na předcházející dobu se dá říct, že plus minus kompenzace obcím se povedly i ve výši tak jako nakonec skončily výpadky přímo za to první pololetí letošního roku. Vím, že tady byla diskuse a dopadaly různé argumenty, jak se postavit ke kompenzaci krajů. Nechci je opakovat, vnitřně jsem s nimi nesouhlasil, měli jsme možnost s paní ministryní o tom i debatovat například v předsálí, ale respektuji to, že tady se vytvořil přístup, že nakonec padl souhlas k tomu, že kraje dostanou finanční prostředky ze SFDI, že se zvýšily objemy financí na evropské fondy. Teď nechci být úplně zlý, ale evropské peníze nepoužijete v roce 2020, ty, které k tomu byly určeny, SFDI už jednou bylo slíbené, ale to jsme si už všechno řekli, dnes to nechci vytahovat do diskuse jako argument pro to, že máme zvažovat kompenzaci pro kraje. Ale co by možná chtělo zdůraznit, tak ani prostředky SFDI v průběhu roku 2020 už neumožnily krajům výpadky příjmů, které je potkaly a které byly součástí plánu rozpočtu na rok 2020, jim stanovovat jiné oblasti, jiné gesce, které kraje spravovaly.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

8:03 Prokop (Stačilo!): Tohle už není nedůstojné, ale přímo ujeté

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.