Cogan (STAN): Navrhujeme konstruktivní řešení, jak předejít zablokované a neakceschopné Sněmovně

04.05.2023 14:01 | Tisková zpráva

Hnutí STAN přichází s návrhem autonomního usnesení Sněmovny, které má zefektivnit debatu na plénu dolní komory Parlamentu a chránit tak demokratické principy.

Cogan (STAN): Navrhujeme konstruktivní řešení, jak předejít zablokované a neakceschopné Sněmovně
Foto: top09.cz
Popisek: Josef Cogan

Návrh mimo jiné zkracuje dobu promluvy pro přednostní práva na třikrát 15 minut. Starostové a nezávislí tím plní svůj slib, že najdou vhodné řešení, jak umožnit fungování Sněmovny bez paralyzujících obstrukcí a současně bez omezení práv opozice na vyjádření názoru. Předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan návrh předal zástupcům všech koaličních klubů. O jeho podobě je hnutí STAN připraveno jednat.

Podnětem pro vznik tohoto návrhu autonomního usnesení byla zejména nedávná schůze k valorizaci důchodů trvající několik dní. Během ní byla veřejnost svědkem zneužívání obstrukcí k zablokování jednání Sněmovny. „Parlamentní diskuse je nesmírně důležitá, ale musí být také věcná. Nadměrné zdržování, případně až zablokování parlamentního jednání, vede ke znehodnocení práce Sněmovny a obecně parlamentní demokracie v očích veřejnosti. Tomu bychom chtěli tímto usnesením zabránit,“ komentoval důvody předložení autor návrhu předseda poslaneckého klubu hnutí STAN Josef Cogan.

Usnesení obsahuje vedle zkrácení řečnické doby pro osoby s přednostním právem na třikrát 15 minut i například zkrácení doby vystoupení pro poslance, kteří nedisponují přednostními právy, a to na jedenkrát 5 minut při projednávání pořadu schůze. Návrh usnesení zachovává svými nástroji principy pluralitní sněmovní diskuze. 

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Tady se připravuje občanství až do čtvrté generace

23:08 Mašek (ANO): Tady se připravuje občanství až do čtvrté generace

Projev na 107. schůzi Poslanecké sněmovny 21. června 2024 ke korespondenční volbě