Hejtman Grolich: Třicet sedm nových vlaků je velká věc. A názvy souprav se také povedly

25.06.2023 16:02 | Tisková zpráva
autor: PV

Slavnostní zakončení projektu „Pořízení nových železničních elektrických jednotek do majetku Jihomoravského kraje“ se uskutečnilo na zmodernizovaném vlakovém nádraží v Adamově za účasti představitelů kraje a dalších hostů. Jihomoravský kraj jako první kraj v České republice nakoupil vlastní vlaky.

Hejtman Grolich: Třicet sedm nových vlaků je velká věc. A názvy souprav se také povedly
Foto: Repro Facebook Jan Grolich
Popisek: Jan Grolich (KDU-ČSL)

Sedmatřicet elektrických železničních jednotek bude stát 6,651 miliardy korun (bez DPH). Kraj na ně bude čerpat dotaci z Operačního programu Doprava Evropské unie ve výši 5,5 miliardy, dotace tedy pokryje přibližně 85 % ceny. Dodávku zajistila firma Škoda Transportation a.s.

Pálava, Muškát moravský, Veritas, André, Rulandské modré a další – nové vlaky se nedají přehlédnout. Poznávacím znamením je červenobílá barva a pojmenování po odrůdách vinné révy pěstované na jižní Moravě. Jedná se o 31 čtyřvozových (333 míst k sezení) a 6 dvouvozových jednotek (146 míst k sezení) s moderním evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS, dosahujících rychlosti až 160 km/hod.

Nové elektrické vlaky budou jezdit zejména na dvou páteřních linkách - S2 (Křenovice – Sokolnice-Telnice - Brno - Blansko - Skalice nad Svitavou - Letovice), S3 (Křižanov - Tišnov - Brno hl. n. - Židlochovice/Hustopeče). Dále jsou nasazeny i na linkách S51 (Šakvice – Břeclav) a částečně i S9 (Břeclav – Hodonín). Prvním dopravcem, který jednotky provozuje, jsou České dráhy. Od prosince 2024 pak bude jednotky provozovat dopravce, který vzejde ze soutěže.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Váš straník Štefec tvrdí, že díky válce na Ukrajině vypilovává Rusko svou válečnou politiku (on jí teda nazývá obranou), a že Evropa jen rozdmýchává válku a může se stát, že na to doplatíme válkou. Ale kde jako strana, protože to, co tvrdí on, tvrdíte všichni berete jistotu, že když teď Rusko vyhraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

22:33 Dvořák (STAN): Stát potřebuje úřednickou hlavu. Proč rušit něco, co funguje?

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 26. června 2026 k návrhu části koaličních poslanců na vydán…