Hejtman Kuba: Kraj dá lékařům 600 tisíc korun a příspěvek na bydlení po dobu pěti let ve výši 15 tisíc

15.09.2021 8:36 | Tisková zpráva
autor: PV

Jihočeši musí mít co nejlépe dostupnou zdravotní péči. Kraj proto připravuje dotační program pro nové lékaře.

Hejtman Kuba: Kraj dá lékařům 600 tisíc korun a příspěvek na bydlení po dobu pěti let ve výši 15 tisíc
Foto: repro Facebook
Popisek: Lídr kandidátky ODS v krajských volbách v Jihočeském kraji Martin Kuba

Přivést kvalitní lékaře, praktiky, dětské lékaře a zubaře do oblastí Jihočeského kraje i mimo nemocnice a do oblastí, kde je jich nedostatek. Zároveň vytvořit podmínky pro to, aby tu zůstali a poskytovali péči našim občanům. To je cílem nového motivačního programu, který kraj připravuje ve spolupráci s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a obcemi. Lékařům v poptávaných oborech proto nabídne 600 tisíc korun a příspěvek na bydlení po dobu pěti let ve výši 15 tisíc měsíčně. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP ČR) jim poskytne smlouvy. Potvrdil to hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba a ředitel VZP ČR Zdeněk Kabátek. Nový dotační program musí ještě v říjnu schválit zastupitelé.

"Důležité je přivést lékaře tam, kde je snížená dostupnost zdravotní péče a vytvořit podmínky pro to, aby zde zůstali déle než pět let. Pracovali tu a našli tady spokojený profesní i rodinný život. Lékaři častěji provozují péči ve větších městech, což u rozlohou velkých krajů, jako je Jihočeský, vede k tomu, že pokrytí lékařskou službou není ideální. Jako zdejší hejtman chci, aby nabídka pro lidi v mém regionu byla co nejlepší a kvalitní lékaři či učitelé nemuseli za pracovními příležitostmi utíkat do zahraničí," vysvětlil jihočeský hejtman Martin Kuba.

VZP ČR s kraji spolupracuje, ale nikde zatím neřešila dlouhodobou systematickou podporu nových lékařů. "Absolutně jsme tuto iniciativu přivítali. Jsme připraveni informovat kraj o situaci, kterou mapujeme, jak je zdravotní péče v kraji dostupná," řekl Kabátek s tím, že pojišťovna pak s vybranými lékaři uzavře smlouvu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

22:33 Pospíšil (TOP 09): Klíčové zákony už neprocházejí odbornou debatou

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…