Hejtman Vondrák: Prodej ostravské huti Liberty House povede k jejímu útlumu a úplnému zastavení

31.10.2018 9:09

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák dnes obdržel dopis od odborářů ArcelorMittalu. Na situaci v ostravské huti opět upozornil premiéra Andreje Babiše.

Hejtman Vondrák: Prodej ostravské huti Liberty House povede k jejímu útlumu a úplnému zastavení
Foto: Daniela Černá
Popisek: Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák
reklama

Fungování ostravské huti je pro Moravskoslezský kraj nesmírně důležité. Už minulý týden jsem upozorňoval pana premiéra i kolegy v Poslanecké sněmovně na možná rizika, která s sebou nese plánovaný prodej ArcelorMittalu společnosti Liberty House. Zejména jsem poukázal na to, že je velmi pravděpodobné, že nový vlastník omezí investice do rozvoje huti, což znamená velké riziko pro stabilitu a kvalitu života v regionu. Protože bez investic se tato společnost do budoucna neobejde, nemůže fungovat. Moje obavy se dnes potvrdily a starosti o budoucnost jednoho z největších zaměstnavatelů v regionu jsou ještě větší.

Dnes jsem obdržel dopis od odborářů ArcelorMittalu. Informují mě v něm o tom, že budoucí vlastník neplánuje pro ostravskou huť žádné konkrétní a závazné investice nad rámec běžného provozu a v budoucnu chce vytvořit z tohoto podniku nízkonákladového výrobce oceli. Ostře to kontrastuje s tím, k čemu se Liberty House zavázala v rumunském Galati, jež je rovněž součástí akvizice. V Rumunsku chce navýšit roční výrobní kapacitu o milion tun oceli.

Znovu jsem se proto obrátil na pana premiéra Andreje Babiše, předal jsem mu tyto znepokojující informace. Myslím, že je více než zjevné, že prodej ostravské huti Liberty House povede k jejímu útlumu a úplnému zastavení. Žádám, aby vláda, byť má omezené možnosti, tlačila na Evropskou komisi. Aby huť byla prodána tomu, kdo zajistí její rozvoj, udrží výrobu, zaměstnanost a sociální smír, a ne tomu, kdo ji ve finále zlikviduje. Výroba v ostravské huti se nesmí snížit a musí být zajištěn její udržitelný rozvoj a konkurence. Region potřebuje tahouny a vizionáře, nikoliv hrobaře.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vícha (ČSSD): A vy se divíte, že obce se bojí v tuto chvíli toho, co bude?

22:20 Vícha (ČSSD): A vy se divíte, že obce se bojí v tuto chvíli toho, co bude?

Projev na 28. schůzi Senátu dne 29. 10. 2020 k návrhu zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti se …