Jureček (STAN): O rozšíření spalovny v Ostravě by mělo mít rozhodující slovo město a kraj

26.12.2019 12:10 | Zprávy
autor: PV

Povolení rozšířit v Ostravě-Mariánských Horách spalovnu nebezpečných odpadů vyvolalo na začátku prosince vlnu negativních reakcí u obyvatelů i zástupců města Ostravy. I přes protesty obyvatel a města, byl projekt rozšíření spalovny v prosinci schválen.

Jureček (STAN): O rozšíření spalovny v Ostravě by mělo mít rozhodující slovo město a kraj
Foto: STAN
Popisek: STAN

Veřejných jednání o rozšíření spalovny, které proběhly v průběhu letošního roku, se zúčastnil i člen hnutí STAN a starosta Ostravy – Hošťálkovic Jiří Jureček. Záměr rozšíření spalovny nebezpečných odpadů v Ostravě – Mariánských Horách vyvolal bouřlivé diskuze a jeho schválení vlnu nevole u občanů i zastupitelů města a kraje. “Uvědomujeme si, že spalovny jsou a budou potřeba, ale přesto by měl stát, ve chvílích jako jsou tyto, nechat rozhodnutí na městu, popř. kraji.”, upozorňuje Jureček.

Město s výstavbou spalovny nesouhlasí především z obavy, že veškerý nebezpečný odpad z České republiky bude končit v Ostravě, což provozovatel spalovny společnost SUEZ a.s. vyvrací s tím, že Moravskoslezský kraj produkuje o 60% více nebezpečných odpadů na obyvatele, než ostatní kraje. Ročně vyprodukuje až 300 tisíc tun nebezpečného odpadu, z toho zhruba 40 tisíc tun spalitelného. Kraj proto aktuálně mnohem více odpadu vyváží k odstranění mimo své hranice do jiných krajů, protože v MSK ta kapacita není. Kapacita spalovny by tedy sloužila pouze pro daný kraj. To, ale nemění nic na tom, že na území města Ostravy se už nachází několik významných emisních zdrojů a nové průmyslové zdroje je potřeba do jeho rozlohy umisťovat s rozmyslem a s přihlédnutím k místním přírodním a zejména k  emisním podmínkám.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Vítek Prokop byl položen dotaz

Ústavní soud

Tvrdíte, že prezident chce, aby Ústavní soud: "stanovil vládě povinnost poskytnout prezidentovi republiky veškerou součinnost a aby uložil vládě nevytvářet prezidentovi administrativní ani jiné překážky při výkonu jeho ústavních pravomocí." Na to jste přišel jak, že říká ÚS jak má rozhodnout? Není s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

11:05 Fiala (ODS): Začne vadit i nezávisle uvažující občan

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k předběžnému opatření Ústavního soudu.