KDU-ČSL: Pokud se děti nevrátí co nejdřív do škol, nepodpoříme prodloužení nouzového stavu

11.11.2020 6:37 | Zprávy

Lidovci vyzývají vládu, aby zajistila návrat žáků 1. a 2. tříd základních škol včetně žáků 9. tříd do 23. listopadu do škol. Pokud tak vláda neučiní, lidovci nepodpoří další prodloužení nouzového stavu.

KDU-ČSL: Pokud se děti nevrátí co nejdřív do škol, nepodpoříme prodloužení nouzového stavu
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„Vláda musí přestat s úhybnými manévry, kdy odsouvá termín návratu dětí do škol,“ říká poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Vláda by podle lidovců měla představit různé scénáře, podle kterých by postupovala v případě dalších vln koronaviru a nutnosti omezení stýkání žáků. Zveřejnit by měla také jasný harmonogram pro přijímací zkoušky v roce 2021 - za jakých podmínek se uskuteční a kdy.

Poslanci KDU-ČSL zařadí na jednání Poslanecké sněmovny bod s názvem Informace vlády ke školství v souvislosti s dopady covid-19. „KDU-ČSL vždy stála na straně rodičů, rodin a dětí. Když dnes sledujeme stav, jak rodiče a učitelé zvládají distanční výuku, tak není dlouhodobě udržitelný. Dochází k rozevírání nůžek v kvalitě vzdělávání. Zásadní dopad to má nejen na rodiče a učitele, ale především na děti,“ komentuje situaci poslanec Marek Výborný.

Kompenzační bonus

Lidovci podpoří senátní vratku, která se týká kompenzačního bonusu pro živnostníky a malá s.r.o. Podnikatelé by tak v případě přijetí měli nárok na více forem podpory – například kompenzační bonus a nájemné. „Bohužel tam není zmíněno ošetřovné,“ říká předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Senátní návrh také přiznává 300 korun krajům za jednoho obyvatele v rámci kompenzačního bonusu. „Vláda na začátku roku sebrala krajům a obcím peníze z jejich rozpočtů. U obcí se to podařilo částečně kompenzovat i díky KDU-ČSL. U krajů se nyní navrhuje 300 korun na obyvatele kraje. Pokud k této podpoře nedojde, ohrozí to financování sociální péče, paliativní péče a také investice, které by měly oživit ekonomiku v krajích,“ uvádí předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek, podle kterého kraje přijdou o dalších 22 miliard korun, pokud vláda zruší superhrubou mzdu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: PV

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Jak věřit vašim slibům?

Slibujete dostupnější bydlení, konec korupce, ale co se změnilo za ty roky, co jste v politice? Dokonce jste byli dost dlouho součástí vlády. A když jsme u toho, šli byste do koalice se SPOLU a STAN znovu nebo ne? Protože jestli ne, tak kdo jiný vám zbývá?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

22:33 Zaorálek (SOCDEM): Z kauzy Bitcoin se stává groteska

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k bitcoinové kauze.