„Pro Piráty je klíčové povinné zastropování přímých plateb. Stejně tak ale lpíme na šetrnosti k přírodě a zdraví lidí, čímž musí být podmíněno čerpání dotací. Bohužel, většina europoslanců s námi tento pohled nesdílí. Proto jsme se rozhodli hlasovat proti návrhu reformy zemědělské politiky. Veřejné peníze musí jít zejména k malým a středním podnikům. Nebudeme podporovat dotování evropských agrobaronů,“ řekl Marcel Kolaja, místopředseda Evropského parlamentu.
Piráti usilovali o omezení částky přímých plateb pro zemědělce na zhruba 1,5 milionu korun za rok. Návrh ale kvůli parlamentní většině včetně europoslanců ze STAN, KDU-ČSL, TOP 09 i hnutí ANO a ODS neprošel. Ve hře je tedy původní návrh Komise na maximální strop 2,5 milionu korun, při kterém se od částky nad 1,5 milionu korun příjem snižuje. Nejzásadnější problém však spočívá v dobrovolném stropování dotací – každý stát si podle návrhu Komise bude moci určit, zda peníze evropských daňových poplatníků zastropuje. Výsledek? Další obrovský zisk dominantních farem.
„Všichni víme, že EU trápí nepřehledné majetkové struktury v zemědělství, stejně tak nám v Česku čerpá evropské peníze premiérský oligarcha. Pirátům se podařilo prosadit důležitý pozměňovací návrh, který zpřehlední propojenost podniků a čerpání peněz skutečnými majiteli,“ kvituje částečný úspěch europoslanec Mikuláš Peksa.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV